Maki (současná politická strana)

V následujícím článku s vámi budeme hovořit o Maki (současná politická strana), což je dnes velmi aktuální téma. Maki (současná politická strana) je téma, které vyvolalo značnou debatu a upoutalo pozornost širokého publika. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Maki (současná politická strana), od jeho historie a vývoje až po jeho dopad na současnou společnost. Budeme také analyzovat různé perspektivy, které existují kolem Maki (současná politická strana), stejně jako jeho vliv na různé aspekty každodenního života. Čtěte dále a zjistěte vše, co potřebujete vědět o Maki (současná politická strana) a jeho důležitosti v dnešním světě.

Maki (hebrejsky מק״י‎, akronym pro ha-Miflaga ha-komunistit ha-jisra'elit (hebrejsky: המפלגה הקומוניסטית הישראלית‎, doslova: Izraelská komunistická strana) je izraelská komunistická strana, která je součástí aliance Chadaš. Původně byla známá pod názvem Rakach (hebrejsky: רק״ח‎, akronym pro Rešima komunistit chadaša (hebrejsky: רשימה קומוניסטית חדשה‎, doslova: Nová komunistická kandidátka) a nejedná se o stejnou stranu Maki, která se rozpadla v 60. letech.

Historie

Výsledky voleb do Knesetu
(počet mandátů)

Strana Rakach byla založena roku 1965 v důsledku vnitřních sporů ve straně Maki. Původní strana izraelských komunistů – Maki, se rozdělila mezi převážně židovskou frakci vedenou Moše Snehem, která uznávala právo Izraele na existenci a byla kritická vůči sovětskému protiizraelskému postoji, a převážně arabskou frakci, která byla striktně antisionistická. Původní Maki opustila propalestinská frakce (včetně Emile Habibiho, Tawfika Toubiho a Metra Vilnera), aby založila stranu Rakach, která byla posléze Sovětským svazem uznána za „oficiální“ komunistickou stranu. Zbylé dvě frakce byly sovětskými médii označovány jako národně-buržoazní.

Ve volbách do Knesetu v roce 1965 získala Rakach tři poslanecké mandáty, čímž oslabila pozici Maki, která získala pouhé jedno křeslo. Vymezení se Rakach vůči sionismu a šestidenní válce ji vyloučilo z vlády Národní jednoty, která byla zformována během funkčního období 6. Knesetu. Ve volbách v roce 1969 získala Rakach opět tři mandáty. V následujících volbách v roce 1973 strana posílila a získala čtyři mandáty.

Před volbami v roce 1977 se strana spojila s několika malými levicovými a arabskými stranami, včetně některých členů Izraelských černých panterů, a vytvořila uskupení Chadaš. Chadaš v hebrejštině znamená „nový“ a je rovněž akronymem pro Demokratickou frontu pro mír a rovnost. Mezitím došlo k zániku původní strany Maki, když se v roce 1981 sloučila v rámci strany Rac. V roce 1989 se členové strany Rakach rozhodli změnit název strany na Maki, aby zdůraznili status strany, coby oficiální komunistické strany v Izraeli. Dodnes je Maki vůdčí stranou uskupení Chadaš.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maki (current political party) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy