Luca Signorelli

Dnes je Luca Signorelli tématem, které vyvolává velký zájem a diskuse v různých oblastech společnosti. Toto téma po léta nabývá značné aktuálnosti a probouzí zájem odborníků, akademiků, odborníků i laické veřejnosti. Význam Luca Signorelli spočívá v jeho dopadu na různé aspekty každodenního života a také v jeho vlivu na rozhodování na politické, sociální a ekonomické úrovni. Proto je nezbytné do hloubky porozumět aspektům obklopujícím Luca Signorelli, jeho důsledkům a jeho krátkodobým a dlouhodobým účinkům. Proto se v tomto článku budeme komplexně a objektivně zabývat různými aspekty souvisejícími s Luca Signorelli s cílem poskytnout jasnou a úplnou vizi tohoto dnes tak aktuálního tématu.

Luca Signorelli
Autoportrét
Autoportrét
Rodné jménoLuca Signorelli
Narození1450
Cortona
Úmrtí16. října 1523 (ve věku 72–73 let), 23. října 1523 (ve věku 72–73 let) nebo 24. října 1523 (ve věku 72–73 let)
Cortona
Místo pohřbeníChurch of San Francesco
Povolánímalíř, kreslíř a malíř fresek
ZaměstnavatelPerugino
PříbuzníGiorgio Vasari (bratranec)[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luca d'Egidio di Ventura de'Signorelli, někdy též Luca da Cortona (asi 1445, Cortona16. října 1523, Cortona) byl italský renesanční malíř.

Život

Byl pravděpodobně žákem Piera della Francescy.

V roce 1481 byl spolu s Botticellim, Ghirlandaiem a Peruginem pověřen, aby vytvořil cyklus fresek pod okny Sixtinské kaple v Římě. Do roku 1492 pracoval ve službách rodiny Medicejských ve Florencii. V roce 1497 dostal zakázku na fresky v kostele Monte Oliveto poblíž Sieny. Od roku 1499 působil v Orvietu, kde vytvořil pro kapli Sv. Brizia v tamní katedrále proslulé fresky Poslední soud. Podle Vasariho obdržel dvě stovky dukátů za výzdobu stropu, šest set dukátů za stěny a měl nárok i na víno a mouku. Své návrhy ovšem musel konzultovat s mnichy. Roku 1502 žil opět v Cortoně, kde si zařídil malířskou dílnu. Roku 1508 byl papežem Juliem II. pozván do Říma, kde pak společně s Peruginem, Pinturicchiem a Sodomou pracoval na výzdobě Vatikánského paláce. Brzy je však vystřídal Rafael a Signorelli se vrátil do Cortony, kde nakonec i zemřel.

Galerie

Reference

  1. Laurence B. Kanter, Tom Henry: Luca Signorelli. 2002.

Externí odkazy