Logo (programovací jazyk)

Dnes je Logo (programovací jazyk) tématem, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Od svého vzniku až po dopad na moderní společnost byl Logo (programovací jazyk) předmětem debat, výzkumu a spekulací. S historií sahající do staletí se Logo (programovací jazyk) vyvíjel a přizpůsoboval kulturním a technologickým změnám a stal se dnes relevantním tématem. V tomto článku prozkoumáme dopad Logo (programovací jazyk) v různých oblastech každodenního života a jeho vliv na současnou společnost. Kromě toho budeme analyzovat nejnovější trendy a objevy související s Logo (programovací jazyk) a nabídneme komplexní pohled na jeho význam v dnešním světě.

Želví grafika jazyka Logo

Logo je jednoduchý funkcionální programovací jazyk, který byl navržen ve firmě BBN (Cambridge, Massachusetts) v roce 1967 původně pro výuku myšlení, ale je spojen především s výukou programování dětí. První implementace byla napsána v jazyce Lisp pro počítač PDP-1.

Hlavní postavou jazyka Logo je želva (turtle), pohybující se po pláži. Když želva spustí ocásek, kreslí za sebou stopu v písku. Když ocásek zvedne, pohybuje se bez toho, že by za sebou zanechávala stopu. Způsob kreslení se nazývá želví grafika a byl přenesen i do jiných programovacích jazyků. Logo ale má například i propracované příkazy pro zpracování seznamů a vykazuje mnoho rysů jazyka Lisp, včetně konceptu, kdy se program skládá ze seznamů a sám o sobě je seznamem. Logo je vhodným nástrojem i pro výuku a implementaci technik umělé inteligence.

V červenci 2008 existovalo 187 implementací jazyka Logo, každý s různou kvalitou. Na českých a slovenských školách jsou často používány verze Imagine Logo a Comenius Logo. Logo řadíme mezi dětské programovací jazyky, kam se řadí ještě Karel, Baltík, Petr a další.

Charakteristika z hlediska vzdělávání

a) motivující prostředí – například hlavně dnes využívané programovaní počítačových her
b) příkazy jsou běžně podobné jazyku
c) převedení pojmů abstraktních na pojmy konkrétní – jakýkoliv příkaz se hned projeví – princip tzv. Želví geometrie (vytváření grafických modelů); někdy se těmto simulacím říká mikrosvěty
d) široce použitelný – je sice velmi jednoduchý ale dostatečně silný i na složitější úkoly

Primitiva

Jazyk je tvořen asi dvě stě slovy, která se nazývají primitiva. Jsou tvořena příkazy, operátory a funkcemi.

Ukázka kódu

Program Hello world může vypadat například takto:

 TO HELLO
   PRINT 
 END

Je třeba dodat, že toto ovšem není typický příklad programovací úlohy v Logu. Daleko lépe ji vystihne kód příkazu, kterým želva vykreslí čtverec (v české verzi jazyka):

 PŘÍKAZ ČTVEREC
   OPAKUJ 4 [
     DOPŘEDU 100
     VPRAVO 90
   ]
 KONEC

Literatura

  • Blaho A., Kalaš I.: Imagine Logo – programování pro děti Computer Press, 2006
  • Vaníček J., Mikeš R.: Informatika pro základní školy a víceletá gymnázia, 3.díl Computer Press, 2006
  • Friedrich V., Sedláček V.: Logo výuka hrou, Mikropočítačová technika a výuka mládeže, Sborník ČSVTS, Praha 1987
  • Goodyear P.: LOGO A Guide To Learning Through Programming, Ellis Harwood, London, 1984
  • Papert S.: Počítače a škola. in: Pokroky matematiky, fyziky a astronomie, roč. 29 (1984) č. 1.
  • Papert, S. A.: Mindstorms. Brighton, The Harvester Press, 1980
  • Piaget, J.: Psychologie dítěte. SPN, Praha 1970, 1. vyd.

Externí odkazy