Liesing

V dnešním světě má Liesing zásadní roli v různých oblastech společnosti. Od svého dopadu na technologii až po svůj vliv na sociální sféru, Liesing poznamenala před a po v našem způsobu života a vztahů. Postupem času se Liesing stal předmětem studia a debat, což vyvolalo obdiv i kontroverzi. V tomto článku důkladně prozkoumáme dopad Liesing v různých oblastech a pokusíme se porozumět jeho důležitosti v současném světě a jeho významu pro budoucnost.

Liesing
Liesing – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška212 m n. m.
StátRakouskoRakousko Rakousko
Liesing
Liesing
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha32,0 km²
Počet obyvatel121 303 (2024)[1]
Hustota zalidnění3 788,4 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.wien.gv.at/bezirke/liesing
PSČ1230
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloha Liesingu na mapě Vídně

Liesing (zvuk ) je 23. vídeňský obvod. Nachází se na jihozápadním okraji Vídně a jako městský okres byl ustanoven po Anšlusu Rakouska k nacistickému Německu[2]. Po válce byl tento zákon revidován a Liesing se až do roku 1954 stal opět součástí Dolního Rakouska.

V tomto hustě zalidněném obvodě o rozloze 32,02 km2 žilo k 1. lednu 2024 121 303 obyvatel.[3]

Od roku 1954 sestává 23. obvod z těchto částí:

  • Atzgersdorf
  • Erlaa
  • Inzersdorf
  • Kalksburg
  • Liesing
  • Mauer
  • Rodaun
  • Siebenhirten

Poloha

Liesing se nachází na jihozápadě Vídně a sousedí na severozápadě s 13. okresem, na severu s 12. okresem, na severovýchodě s 10. okresem a na jihu s Dolním Rakouskem. Rozprostírá se podél obou břehů řeky Liesing od Vídeňského lesa až do Vídeňské pánve. Liesing je se 7,7 % z celkové plochy hlavního města 5. největším vídeňským obvodem.

Hory a řeky

Nejvýše položené jsou západní části obvodu, přičemž nejvyšším bodem je Eichkogel s výškou 428 metrů na jihozápadním okraji obvodu. Severně od Reichen Liesing jsou nejvyššími body Wilder Berg a Antonshöhe. Směrem na východ se kopce postupně snižují. Zatímco Kroissberg (327 metrů), Kadoltsberg a Neuberg představují poslední oblasti dříve rozsáhlé vinařské oblasti, mezi nimi se nachází kostel Wotrubakirche na Sankt-Georgen-Bergu. Na severu Liesing hraničí s Rosenhügelem (v Hietzingu) a kopcem Wienerberg (ve Favoritenu).

Nejdůležitějším vodním tokem v Liesingu byl vždy Liesingbach. „Reiche Liesing“ teče ze západu přes Kalksburg, kde se k němu připojuje Gütenbach, který odvádí vodu z části Lainzer Tiergarten. Pod Kalksburgem se Kalksburger Graben v podzemí spojuje s Reiche Liesing, než se spojí s „Dürre Liesing“ a vytvoří tok „Liesing“. Kanalizace Liesingu byla nedávno částečně obnovena do přirozené podoby. V severní části okresu se podél Liesingu nacházejí rybníky Alte Ziegelteiche, Figurenteich a Steinsee (poslední není přístupný veřejnosti). Jižně od Siebenhirtenu se nachází jezero Schellensee, které je rovněž uzavřeno pro veřejnost.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Liesing na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. www.wien.gv.at
  3. Bevölkerung zu Jahresbeginn nach Politischen Bezirken bzw. Wiener Gemeindebezirken seit 2002. www.statistik.at . www.statistik.at . Dostupné online. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Liesing na Wikimedia Commons