V článku Libra (měna) prozkoumáme téma, které je předmětem velkého zájmu a debat v dnešní společnosti. V průběhu let Libra (měna) upoutal pozornost akademiků, odborníků i široké veřejnosti a vytvořil širokou škálu názorů a pohledů. Od svého dopadu na každodenní život až po vliv na kulturní trendy, Libra (měna) zanechal významnou stopu v různých oblastech. Tento článek se bude snažit ponořit do historie, dopadu a budoucích důsledků Libra (měna) s cílem poskytnout komplexní a obohacující vizi na toto téma. Prostřednictvím podrobné a zasvěcené analýzy se čtenář bude moci ponořit do složitosti a dimenzí Libra (měna), což obohatí jeho porozumění a pohled na něj.
Státy, ve kterých se platí librou (tmavě modrou barvou), případně lirou (světle modrá barva)
Libra je název několika měn používaných v různých částech světa. Název pro měnovou jednotku vznikl ve Franské říši při měnové reformě, kterou provedl Karel Veliký (libra z latinského „pondus“ - jednotka hmotnosti) a následně se začal užívat i ve Velké Británii jako hodnota jedné libry stříbra. Anglický výraz pound je stejného základu jako německé Pfund, nizozemské pond či švédský pund vycházejícího z latinského „lībra pondō“ (libra váhy).
Dnes tento termín může odkazovat na anglický název řady (především britských a souvisejících) měn a různých bývalých měn.
Současné měny
Libra šterlinků nebo GBP (Great Britain Pound – Libra Velké Británie; reprezentována znakem pro libru: £) užívaná v Anglii, Walesu, Skotsku a Severnímu Irsku
příbuzné měny, které mají stálý kurz vůči GBP, používané v korunních závislých územích, které nemají vlastní ISO kód a jsou jen lokální variantou libry šterlinků: