V tomto článku prozkoumáme téma Letadlo z různých pohledů a úhlů s cílem poskytnout čtenáři ucelenou a kompletní vizi tohoto dnes tak aktuálního tématu. Budeme analyzovat jeho dopad v různých oblastech každodenního života, stejně jako jeho důsledky na globální úrovni. Prostřednictvím vyčerpávající analýzy se pokusíme odhalit její příčiny, důsledky a možná řešení a poskytneme relevantní údaje a vědecké důkazy, které podporují naše argumenty. Stejně tak se budeme spoléhat na názor odborníků v oboru, abychom obohatili diskusi a nabídli širokou a obohacující vizi o Letadlo. Čtěte dále a ponořte se hlouběji do tohoto fascinujícího tématu!
Podle normy ČSN 31 000 je letadlo „zařízení schopné vyvozovat síly nesoucí jej v atmosféře z reakcí vzduchu, které nejsou reakcemi vůči zemskému povrchu.“ (O tomto významu pojednává tento článek.)
V běžné řeči se slovo letadlo nepřesně chápe v užším významu, jako letadlo těžší vzduchu s pevným křídlem a pohonnou jednotkou (viz též letoun).
V nejširším významu lze jako letadlo označit i libovolný jiný létající stroj; pokud se pohybuje mimo atmosféru, označuje se jako umělé kosmické těleso. Sem lze zařadit např. raketoplán. Pokud chceme „běžné letadlo“ rozlišit od kosmických, označuje se jako atmosférické letadlo.
Letadlo se skládá z následujících celků (pozn. Letadlo může být složeno jen z některých z nich, všechny je najdeme například u
soudobého stíhacího letounu):
drak letadla – Vlastní „konstrukce“ letadla. Patří sem:
trup letadla
nosná soustava
ocasní plochy
řízení
a přistávací zařízení.
pohonná jednotka – Motor s agregáty, které zabezpečují jeho činnost, popřípadě vrtule.