Laudy

V článku Laudy prozkoumáme téma, které je předmětem velkého zájmu a debat v dnešní společnosti. V průběhu let Laudy upoutal pozornost akademiků, odborníků i široké veřejnosti a vytvořil širokou škálu názorů a pohledů. Od svého dopadu na každodenní život až po vliv na kulturní trendy, Laudy zanechal významnou stopu v různých oblastech. Tento článek se bude snažit ponořit do historie, dopadu a budoucích důsledků Laudy s cílem poskytnout komplexní a obohacující vizi na toto téma. Prostřednictvím podrobné a zasvěcené analýzy se čtenář bude moci ponořit do složitosti a dimenzí Laudy, což obohatí jeho porozumění a pohled na něj.

Laudy, latinsky Laudes (jako plurál výrazu laus ‚sláva, chvála, chvalozpěv‘), nebo též ranní chvály, jitřní modlitba či jen jitřní, je liturgie denní modlitby v římskokatolické, starokatolické, anglikánské a evangelicko-luteránské církvi.

Označení

Název laudes se odvozuje od „chvaložalmů“ (Žalmy 148 až 150), jež po staletí tvořily součást liturgického jitřního chvalopění. Laudes se zpívají při ranním rozbřesku, tedy mezi 6. a 8. hodinou. Jejich původ můžeme spatřovat při raně křesťanských jitřních obecních shromážděních, při nichž bylo připomínáno zmrtvýchvstání Krista.[1]

Starší označení jako matutinum ( matutina ‚ranní hodinka‘) přešlo na vigilie. Dnešní souhrnné označení laudes jsou vlastně laudes matutinae.[2] Druhý vatikánský koncil označil laudy jako preces matutinae ‚ranní modlitby‘. Laudy a nešpory (preces vespertinae ‚večerní modlitby‘) jako nejdůležitější horae (Horae praecipuae) tvořící „dvojité těžiště denních modliteb“ (duplex cardo Officii cotidiani) (SC 88).

Skladba

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Laudes (Liturgie) na německé Wikipedii.

  1. Benedikt Welter: Laudes in Lexikon für Theologie und Kirche (LThK) |3|6|681
  2. Liborius Olaf Lumma: Liturgie im Rhythmus des Tages. Eine kurze Einführung in Geschichte und Praxis des Stundengebets. Pustet, Regensburg 2011, str. 43f.