Kurdistán

V dnešním světě se Kurdistán stal tématem neustálého zájmu a debat. Ať už díky svému dopadu na společnost, historickému významu nebo vlivu v různých oblastech, Kurdistán upoutal pozornost akademiků, odborníků i široké veřejnosti. V průběhu let se studium a analýza Kurdistán prohlubovala a snažila se pochopit její příčiny, důsledky a možná řešení. Tento článek se snaží nabídnout obecný a úplný přehled Kurdistán, který se zabývá jeho různými aspekty z objektivní a analytické perspektivy. Od jeho vzniku až po jeho implikaci dnes budou prozkoumány různé aspekty Kurdistán, abychom čtenáři poskytli hlubší a přesnější pochopení tohoto tématu univerzálního významu.

Další významy jsou uvedeny na stránce Kurdistán (rozcestník).
Kurdistán (Kurdy osídlené oblasti) k roku 1992

Kurdistán je neformální název pro oblast na Blízkém východě, jež je obydlená většinovou nebo menšinovou populací Kurdů, kteří žijí na těchto územích již po tisíciletí. Tato oblast se rozkládá na území pěti států: v jihovýchodním Turecku, severním Iráku, severozápadním Íránu, Sýrii a Arménii.[1]

Snaha o nezávislost

Zejména od počátku 20. století a obzvláště po několik posledních desítek let se snaží jak ozbrojeným bojem, tak politickým úsilím vytvořit samostatný stát (či samostatné státy) nebo alespoň politicky autonomní oblasti. Dosáhnout alespoň částečné autonomie se jim zatím podařilo jen na severovýchodě Iráku, a to díky vojenské a diplomatické pomoci Spojených států amerických, které svrhly vládu Saddáma Husajna. Částečně úspěšné jsou i současné kurdské snahy v Sýrii, kde Kurdové využili mocenského vakua po vypuknutí tamní občanské války.

Rozloha kurdských (nárokovaných) území:

Odkazy

Reference

  1. Historie Kurdů je plná krve a nesplněných slibů. iDNES.cz . 1999-06-29 . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy