Kufstein

V dnešní době je Kufstein tématem velkého významu v dnešní společnosti. Po desetiletí byl Kufstein předmětem zájmu a debat v různých oblastech, od politiky po vědu. Existuje mnoho aspektů kolem Kufstein, od jeho původu až po jeho globální důsledky. V tomto článku prozkoumáme některé z nejrelevantnějších aspektů Kufstein a budeme se zabývat jeho mnoha dimenzemi a dopady dnes. Od svého vlivu na ekonomiku, přes jeho dopady na každodenní život až po jeho vztah k jiným oblastem vědění, je Kufstein prezentován jako téma studia a reflexe velkého významu pro pochopení současného světa. V tomto směru budeme analyzovat některé myšlenky a teorie, které se objevily kolem Kufstein, stejně jako perspektivy a debaty, které zůstávají platné i dnes.

Kufstein
Kufstein – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoSEČ/SELČ
StátRakouskoRakousko Rakousko
Spolková zeměTyrolsko
OkresKufstein
Kufstein
Kufstein
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha39,4 km²
Počet obyvatel19 126 (2023)[1]
Hustota zalidnění485,4 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.kufstein.at
E-mailstadtamt@kufstein.at
PSČ6330, 6333
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kufstein (německy zvuk ˈˈkʊfˌʃtaɪ̯n), je okresní město okresu Kufstein v Rakousku, na severovýchodě spolkové země Tyrolsko, v bezprostřední blízkosti německé hranice. Protéká jím řeka Inn. První zmínka o něm se objevuje v historických pramenech již v roce 1205, do roku 1504 patřilo město s pevností Bavorsku. Žije zde přibližně 19 tisíc[1] obyvatel. Je po Innsbrucku druhým největším městem severního Tyrolska. K jeho příjmům patří cestovní ruch, je významným sportovním střediskem, z průmyslu je zde zastoupen strojírenský, sklářský a výroba lyží.

Památky

Pevnost Kufstein v noci

Malebné město Kufstein si díky bohatství památek vysloužilo přezdívku „Perla Tyrolska“.

Nad městem se vypíná mohutná pevnost Festung Kufstein. Ta sloužila ve středověku jako vězení, vede do ní výtah a nyní je v ní umístěno národopisné muzeum a v její věži i Varhany hrdinů – údajně největší venkovní varhany na světě. Klaviatura je umístěna o 80 metrů níže a jejich 4307 píšťal a 46 rejstříků se denně v poledne (v létě i o šesté hodině večerní) rozeznívá do širokého okolí.

Historickým centrem města je Dolní náměstí, které se svažuje od historické budovy radnice až k mostu přes řeku Inn. V létě ho skoro celé zaplní stolky kaváren a restaurací a je i místem konání různých koncertů a dalších kulturních akcí. Nahoře na náměstí stojí historická budova radnice, v dolní části je pak Mariánská kašna stará 140 let.

V nejbližším okolí náměstí jsou kromě zmíněné pevnosti další historické památky – městský farní kostel z 15. století, zbytky městských hradeb a úzké uličky, z nichž je nejznámější Römerhofgasse s krásnými vinárničkami. Ve městě je i muzeum šicích strojů a provozovaná sklářská huť, ale návštěvníky vítají nejen historické budovy, ale i množství obchodů, nákupní centra i park v moderní zástavbě v okolí Horního náměstí.

Sport

Pro návštěvníky Kufsteinu je však zajímavé i blízké okolí města. V létě je hojně využíváno 120 km značených stezek pro cyklisty, včetně cyklostezky podél řeky Innu, která vede z Landecku až do německého Pasova. Okolní hory dávají možnost jak pěší turistice v létě, tak i lyžování v zimních měsících. Lyžařské terény oblasti Wilder Kaiser- Brixental patří se svými 250 km tratí a 91 lanovkami a vleky mezi největší v Rakousku.

Doprava

Vlakové spojení z kufsteinského železničního uzlu umožňuje se dostat do hodiny do dalších tyrolských i bavorských měst a rekreačních středisek, jako jsou např. Innsbruck, Rosenheim, Prien am Chiemsee, Kitzbühel nebo Sankt Johann in Tirol, jen o něco déle trvá cesta vlakem do Mnichova nebo Salcburku. Obdobně časově výhodné je i spojení po silnici.

Partnerská města

Reference

  1. a b Dostupné online.
  2. Kufstein | Partnerstädte. www.kufstein.at . . Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy