Krédo

V tomto článku se do hloubky podíváme na téma Krédo, téma, které upoutalo pozornost mnoha lidí. Když se ponoříme do této analýzy, prozkoumáme různé aspekty Krédo, od jeho původu až po jeho dopad na dnešní svět. Budeme také analyzovat různé perspektivy, které existují kolem Krédo, a poskytneme tak vyvážený a úplný pohled na toto téma. Kromě toho prozkoumáme, jak se Krédo vyvíjel v průběhu času a jak ovlivnil různé oblasti společnosti. Nakonec si tento článek klade za cíl poskytnout široký přehled o Krédo a poskytnout čtenářům hlubší a robustnější pochopení tohoto fascinujícího tématu.

O součásti hudební mše pojednává článek Credo.

Krédo (z lat. credo „věřím“, řec. σύμβολον symbolon „shrnutí“, případně „shoda“) je vyznání víry, nedlouhý text, kterým se věřící veřejně přihlašuje k hlavním článkům své víry. Existuje více křesťanských kréd, která používají různé církve a odráží složité věroučné diskuse. V judaismu slouží jako vyznání modlitba Šema Jisra'el a muslimské vyznání Šaháda patří k pěti pilířům islámu. Výraz se používá také v přeneseném významu jako vyjádření zásady nebo životního přesvědčení.

Původ a význam

Když se rané křesťanství na samém počátku rozcházelo se židovstvím, odmítli jeho představitelé stavět je na národním či etnickém principu a omezit se na „křesťany ze židovství“ (viz Sk 10,1-48; Sk 15,1-35; Ga 2,1-10). Vznikající křesťanská církev se tedy nevymezovala ani sídlem (jako většina antických kultů), ani jazykem, ani původem svých věřících. Tím však zároveň vznikla potřeba nějakého jiného vymezení, jímž se stalo „vyznání víry“ tj. přihlášení se k určitému obsahu této víry (odtud konfese). Název krédo je odvozen od prvního slova pozdějších „shrnutí“ obsahu křesťanské víry, jak se na něm dohodla různá shromáždění a koncily.

Křesťanská kréda

Křesťanství formulovalo několik vyznání víry, která vyjadřují obsah víry církve v kostce. Nejstarším z takových vyznání je zřejmě novozákonní a raně křesťanské „Ježíš je Pán“ (např. Řím 10,9). Postupný vývoj křesťanské církve, zejména však teologické spory a z nich vzniklé různé směry křesťanství, si však vynutily formulaci složitějších vyznání. Jejich smyslem bylo odlišit křesťany věrné doktríně ústředních církevních autorit od heretiků.

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu krédo na Wikimedia Commons