V dnešním článku budeme hovořit o Kosmetický průmysl. Kosmetický průmysl je téma, které v posledních letech nabývá na aktuálnosti a ve společnosti vzbudilo velký zájem. V tomto článku důkladně prozkoumáme různé aspekty a aspekty související s Kosmetický průmysl, od jeho původu až po jeho dnešní vliv. Budeme analyzovat jeho dopady v různých oblastech i názory a pohledy odborníků z oboru. Kromě toho se podíváme na jeho vývoj v čase a na možné budoucí scénáře, které by mohly kolem Kosmetický průmysl nastat. Nenechte si ujít tento fascinující průzkum Kosmetický průmysl!
Kosmetický průmysl je odvětví ekonomiky, které se zabývá výrobou kosmetických přípravků[1] (kosmetiky).
„Kosmetický přípravek“[1] je výrobek určený pro použití na vnější části lidského těla (pokožka, vlasy, nehty, rty, vnějšími pohlavní orgány) nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo převážně za účelem jejich čištění, parfemace, změny jejich vzhledu, jejich ochrany, jejich udržování v dobrém stavu nebo úpravy tělesných pachů.[2]
Kosmetické přípravky jsou vyráběny v průmyslových podnicích, které jsou vybaveny příslušnou technologií.
Do těchto technologií patří zařízení pro míchání (zahřívání, chlazení, homogenizaci) a zařízení pro plnění do obalů a případně pro další balicí operace (např. vkládání lahví nebo kelímků do krabiček).
Kosmetické přípravky jsou vyráběny v šaržích (jedná se o určitý počet výrobků vyrobený v jednom nepřetržitém výrobním procesu).
Kosmetická výroby by měla probíhat v takových hygienických podmínkách, které zaručují, že vyrobené kosmetické přípravky nebudou mikrobiálně ani jinak kontaminovány.
Výrobce kosmetiky[2] je povinen při výrobě dodržovat kvalitativní standard dle ČSN EN ISO 22716 "Kosmetika - Správná výrobní praxe (SVP) - Směrnice pro správnou výrobní praxi"[3]. Správná výrobní praxe představuje soubor metodických pokynů zejména pro výrobu, kontrolu, skladování jejichž cílem je zajištění kvality výsledného výrobku tak, aby každý vyrobený kus splňoval požadované vlastnosti.
Výroba různých druhů kosmetických přípravků může vyžadovat specifické výrobní a plnicí/balicí zařízení/stroje.
Z tohoto hlediska lze podniky za zabývající se produkcí kosmetických přípravků rozdělit na výrobu: