Konkubinát

V tomto článku se budeme tématu Konkubinát věnovat z komplexní a analytické perspektivy s cílem nabídnout kompletní a detailní vizi této záležitosti. V celém textu prozkoumáme různé aspekty související s Konkubinát, od jeho původu a historie až po jeho dnešní význam. Stejně tak budeme zkoumat různé názory a teorie na tuto záležitost, abychom čtenáři poskytli široký a obohacující pohled na Konkubinát. Kromě toho představíme konkrétní příklady a případové studie, které pomohou ilustrovat a doložit dopad Konkubinát v různých oblastech. Není pochyb o tom, že Konkubinát je téma velkého zájmu a složitosti, a proto je nezbytné se mu věnovat s hloubkou a přísností, jakou si zaslouží.

Konkubinát je historický a církevně-právní název pro soužití muže a ženy, které se podobá manželství, ale partneři neuzavřeli sňatek. Konkubína, zastarale kuběna nebo souložnice, je žena žijící s mužem v takovém soužití. Podobně jako manželství může mít konkubinát formu polygamickou nebo monogamickou. Monogamické formě konkubinátu odpovídá v moderní společnosti tzv. nesezdané soužití, tedy soužití muže a ženy mimo manželství, ačkoli obvykle již bez negativního chápání ze strany společnosti.

V tradičních společnostech konzervativního charakteru byla žena žijící v konkubinátě často považována za společensky méněcennou vůči ženě žijící v řádném manželství. V některých jiných kulturách měl muž, zejména vyššího sociálního postavení, právo mít vedle manželky nebo manželek i konkubíny.

Z hlediska kanonického práva katolické církve je pro pokřtěné konkubinátem i soužití v manželství uzavřeném pouze občansky, ale nikoli církevně. V zemích, kde církev nemá právo uzavírat sňatky platné z hlediska civilního práva, proto katoličtí manželé uzavírají sňatek nadvakrát: občanský před úřadem a církevní před knězem. Tak tomu bylo i v Československu do roku 1992.

Odkazy

Související články

Externí odkazy