V dnešním světě se Josef Hardtmuth stal tématem velkého významu a zájmu široké škály lidí. Ať už mluvíme o Josef Hardtmuth v historickém, společenském, technologickém nebo vědeckém kontextu, jeho dopad a význam jsou nepopiratelné. V posledních desetiletích zájem o Josef Hardtmuth exponenciálně rostl, což vedlo k hlubší analýze a diskuzi o jeho důsledcích a důsledcích. Od svých počátků až po budoucnost je Josef Hardtmuth tématem, které vyvolává vášnivé debaty a protichůdné názory, a proto je jeho studium nezbytné pro pochopení světa kolem nás. V tomto článku prozkoumáme různé pohledy a přístupy k Josef Hardtmuth s cílem poskytnout široký a obohacující pohled na toto důležité téma.
Josef Hardtmuth | |
---|---|
![]() Josef Hardtmuth | |
Narození | 13. února 1758 nebo 20. února 1752 Asparn an der Zaya ![]() |
Úmrtí | 23. května 1816 Vídeň ![]() |
Místo pohřbení | hřbitov Mladé Hardtmuthova hrobka |
Povolání | architekt, průmyslník a vynálezce |
Děti | Carl Hardtmuth |
![]() | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Josef Hardtmuth (pokřtěn 13. února 1758 Asparn an der Zaya – 23. května 1816 Vídeň) byl rakouský architekt, vynálezce a průmyslník a stavební ředitel knížete Aloise I. z Lichtenštejna. Založil ve Vídni továrnu Koh-i-noor Hardtmuth, která byla později přesunuta do Českých Budějovic.
Narodil se v rodině truhlářského mistra Antona Hardtmutha (1720–1793) a Theresie, rozené Meißl (1726–1788).[1] Často mu bývá chybně připisováno datum narození 1752; v tomto roce se narodil jeho bratr stejného jména „Joseph“, který ve věku dvou let zemřel. V té době bývalo obvyklé, že se dalšímu synovi dávalo jméno zemřelého syna. Špatné datum narození je uvedeno i na pamětní desce umístěné na rodném domě.
Už v raném dětství se u něho projevily umělecké sklony. Jako dítě pomáhal v dílně otci a stále něco kreslil a navrhoval nábytek. Chodil do vesnické školy v Asparnu. Ve třinácti letech byl na 3 roky poslán do učení ke svému strýci staviteli Franzi Meißlovi, jenž měl v Poysdorfu stavitelskou provozovnu a prováděl stavby na panství knížete Lichtenštejna. Strýc vycítil Josefův talent a v mnohém jeho znalostí využíval, čímž také podporoval jeho odborný růst. Po večerech se Josef učil a zdokonaloval v kreslení i v teorii.
Stavitel Meißl získal větší zakázky ve Vídni a přemístil sídlo firmy do Vídně a Josefa Hardtmutha vzal do firmy jako společníka. Navzdory svému sobectví stavitel uznal, že Josef příliš oceněný není, když ještě pracuje s kladivem a fankou. Díky neúnavné práci zvláště v kreslení a nabývání znalostí i z jiných oborů byl pověřován složitými úkoly.
Tehdejší vládnoucí kníže Alois I. z Lichtenštejna si nechal od zedníků z Poysdorfu či Asparnu postavit nový palác na vídeňské Herrengasse. Průčelí paláce navrhoval Josef Hardtmuth sám, stejně jako vnitřní a vnější uspořádání paláce a jeho zařízení do všech detailů. Když Franz Meißl zemřel, kníže povolal Josefa Hardtmutha jako knížecího stavitele i přes varování okolí. Hardtmuth měl totiž poněkud hrubší a vznětlivé vystupování. Bydlel v několika místnostech paláce.
Rod Lichtejnštejnů se stal rovněž Hardmuthovým hlavním zadavatelem na území dnešní České republiky. Výraznou stopu po sobě proto zanechal zejména na jejich panství v oblasti tzv. Lednicko-Valtického areálu.
Roku 1790 Josef Hardtmuth založil ve Vídni firmu na výrobu kameniny.[2] Položil tím základy pozdější společnosti Koh-i-noor Hardtmuth. V následujícím desetiletí sortiment rozšířil o tužky a křídy, přičemž pro tužkové tuhy využil vlastního inovativního postupu míchání jílu, práškového grafitu, sazí a dalších přísad.[1] Po jeho smrti převzala řízení firmy manželka Elisabeth. Po jejím skonu roku 1828 přešlo vedení podniku na syna Carla Hardtmutha, který továrnu ve 40. letech 19. století přestěhoval do Českých Budějovic.[3][4]
Dne 6. ledna 1793 Josef Hardtmuth uzavřel sňatek s ovdovělou Elisabeth Marchandovou (1762–1828), vdovou po knížecím kuchaři, dcerou knížecího komorníka Josefa Kieslera a Elisabeth Marklové. Po Josefově smrti v roce 1816 se Elisabeth provdala potřetí, za Johanna rytíře von Ziolecki. Zemřela 26. února 1828 na astma v Gruberově domě v Herrengasse č. 249 ve Vídni.
Z manželství Josefa a Elisabeth Hardtmuthových se narodili čtyři synové:
Z pramenů se dovídáme, že rodina Hardtmuthů pochází z Bavorska, kam se v 17. století přistěhovala z Badenu. Rodina se rozšiřovala v Bavorsku a celém Německu.
Pravopis jména je rozličný: Hartmueth (1619, 1715–1749), Hardtmuth (1628), Hatmuth (1698–1826), Hartmuet (1722), Harmuth (1724) Harttueth (1728), Hartmuett (1813, 1818). Jméno Josef Hardtmuth je uvedene ve farní matrice pokřtěných v Asparn an der Zaya jako Hartmuth, stejně tak i ve výučních listech zedníka a kameníka z Poysdorfu. V žádostech na Majestát je podepsán jako Hardtmuth a tento pravopis jména bude nadále užívat rakouská větev rodu.