Jižní Afrika

V dnešní době je Jižní Afrika tématem, které ve společnosti vzbuzuje velký zájem. (Jméno osoby) je údaj, který upoutal pozornost milionů lidí po celém světě. Od svého šokujícího objevu až po jeho nejnovější úspěchy, Jižní Afrika zanechal nesmazatelnou stopu v historii. V tomto článku důkladně prozkoumáme život a dílo Jižní Afrika, analyzujeme jeho vliv v různých oblastech a odhalíme důvody, které z něj udělaly odkaz pro budoucí generace. Připojte se k nám na této cestě objevování a obdivu k Jižní Afrika.

Tento článek je o jižní části kontinentu Afrika. O státu pojednává článek Jihoafrická republika.
     Jižní Afrika (podregion OSN)
     Geografické vymezení, včetně podregionu OSN

Jižní Afrika je region v jižní části kontinentu Afrika. Patří do ní tyto země:

Geografie

Jižní Afrika leží v tropickém suchém podnebném pásu, z většiny na pánvi Makarikari.[zdroj?] Od jihu jsou zde savany, polopouště a pouště.

Na západě je Namibská poušť, dále poušť Kalahari. Oblastí protékají řeky Oranžská řeka, Limpopo a Zambezi, na které též leží známé Viktoriiny vodopády. K regionu patří i četné ostrovy (Komory, Maskarény, Madagaskar).

Zemědělství

Hlavně ve východní části regionu se hojně pěstuje vinná réva, citrusy, kukuřice, sladké brambory, pšenice, palmy olejné, tabák i rýže.

Obyvatelstvo

Jižní Afrika je jedna z nejhustěji obydlených oblastí kontinentu. V regionu žijí Hamité, Kojsanové a Bantuové nebo méně četní Křováci, na Madagaskaru Malgašové. Žijí zde kmeny Sanů a Namů (dříve nazýváni pejorativně Hotentoti). V Jihoafrické republice tvoří celých 7 % obyvatelstva bílá rasa – jde o potomky kolonistů. Náboženské oblasti dominuje křesťanství. Na rozdíl od severní Afriky, kde je počet muslimů drtivě většinový, v jižní Africe vyznává islám jen 1 % obyvatel.[1] Z tradičních afrických náboženství je zastoupeno lozijské náboženství, tumbukské náboženství, náboženství zulu, náboženství Sanů, rozšířené je tradiční léčitelství.[2]

Tradiční vesnice v Malawi, jižní Afrika.

Problematika

Doby kolonialismu nesporně poznamenaly vývoj všech států. Dnes jsou hlavními problémy korupce a pandemie viru HIV, které překážejí oblasti v ekonomickém růstu. Nalezení ekonomické a politické stability je důležitý cíl této oblasti (stejně jako většiny ostatních regionů). K podpoře tohoto snažení byla ustanovena Jihoafrické rozvojové společenství (angl. Southern African Development Community), která se stará o spolupráci jednotlivých národů.

Reference

  1. Encyclopædia Britannica. London: Encyclopædia Britannica, 2003. S. 306. 
  2. HAVELKA, Ondřej. Méně známá africká náboženství 4/4: jižní Afrika . Dingir . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy