Ivo Špalj

V dnešním světě získal Ivo Špalj neobvyklý význam. Ať už kvůli svému vlivu na společnost, jeho vlivu na populární kulturu nebo jeho významu ve vědecké oblasti, Ivo Špalj se umístil jako téma nesporného zájmu. V průběhu historie byl Ivo Špalj předmětem mnoha studií, debat a úvah, což dokazuje jeho význam v různých sférách života. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Ivo Špalj, analyzujeme jeho vývoj v čase a jeho dopad dnes. Kromě toho se ponoříme do mnoha perspektiv, které kolem Ivo Špalj existují, s cílem nabídnout panoramatickou a obohacující vizi tohoto tématu.

Ivo Špalj
Ivo Špalj (2013)
Ivo Špalj (2013)
Narození19. února 1940 (85 let)
Strakonice
Alma materFakulta elektrotechnická ČVUT
Povolánízvukový inženýr, zvukař a mistr zvuku
DětiAdéla Špaljová
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ivo Špalj (* 19. února 1940 Strakonice) je významný český mistr zvuku.

Život

Vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT[1].

Je ženatý a má dceru Adélu.

Profese

Mezi jeho první díla patří televizní film Magdalena Dobromila Rettigová (1962)[zdroj?], v roce 1963 nastoupil do filmového Studia Barrandov[2]. Stál u zrodu moderní české zvukařské tvorby (např. Kinoautomat (1971), Akce Bororo (1972), Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1982). Podílel se na stovkách krátkých animovaných filmů a seriálů a mnoha animovaných i hraných filmech. U hraných filmů zpracovává finální mix zvuku.

Mezi nejznámější díla Ivo Špalja patří Pat a Mat, Jája a Pája či O človíčkovi nebo filmy Malá mořská víla, Šakalí léta nebo Kolja.

Je dlouholetým členem České filmové a televizní akademie.

Ocenění

Odkazy

Reference

  1. Rozhovor: Ivo Špalj . Anifilm . Dostupné online. 
  2. Ivo Špalj. Inža. : Česká televize, 2023. Dostupné online. S. 10:46. 

Související články

Externí odkazy