V dnešním světě se Hurling stal vysoce aktuálním problémem a jeho dopad se odráží v různých oblastech společnosti. Jeho vliv sahá od politických a ekonomických aspektů až po kulturní a sociální aspekty. Je to téma, které vyvolalo velký zájem a vyvolalo debatu na všech úrovních, od akademických kruhů až po každodenní konverzace. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Hurling a analyzujeme jeho dopad dnes, stejně jako možné důsledky, které má pro budoucnost.
Hurling (irsky iománaíocht nebo iomáint) je irský národní sport. Jedná se o kolektivní sport s 15 hráči na každé straně. Obdobná hra pro ženy se nazývá camogie (camógaíocht).
Všichni hráči mají krátkou jasanovou pálku (hurley), jejich úkolem je dopravit malý míček (sliotar) buď přímo do brány hlídané brankářem (3 body), nebo mezi tyče nad bránou (1 bod). Hráči smí sliotar chytit do ruky a udělat s ním nejvíce čtyři kroky, poté ho musí odpálit.
Hráči nenosí žádné chrániče, od roku 2010 jsou povinni mít helmu. Rychlostí až 150 km/h může sliotar doletět do vzdálenosti i 100 metrů, což dělá hru velmi rychlou.
Hurling se hraje na hřišti 130–145 m dlouhém a 80–90 m širokém. Brána je 6,4 m široká a 2,5 m vysoká. Tyče nad ní jsou nejméně 6 m vysoké. Na stejném hřišti se hraje i galský fotbal. Zápas trvá 70 minut (35 minut poločas). Během hry je povoleno 5 střídání.
Na průběh hry dohlíží 8 rozhodčích.