Hořčice

V dnešním světě je Hořčice relevantní problém, který ovlivňuje velké množství lidí v různých aspektech jejich života. Ať už na individuální, společenské nebo globální úrovni, Hořčice získal značný význam a vyvolal širokou škálu názorů a debat. V tomto článku se ponoříme do světa Hořčice, abychom analyzovali jeho původ, vývoj a důsledky. Zjistíme, jak Hořčice označil v dnešní společnosti před a po, a prozkoumáme možná řešení a alternativy k efektivnímu řešení tohoto problému. Připojte se k nám na této cestě, abyste lépe porozuměli důležitosti Hořčice v našem dnešním světě.

O rostlině pojednává článek hořčice (rod).
Horčice rozetřená na chlebu

Hořčice je dochucovací přípravek v podobě husté žluté nebo žlutohnědé pasty vyrobené z mletých hořčičných semínek smíchaných s vodou, octem, solí, cukrem, mletým kořením, olejem nebo jinou kapalinou. Může být přibarvená kurkumou. Má ostrou, mírně až silně pálivou chuť. V Československu a v raných devadesátých letech 20. století bývala konzervována kyselinou benzoovou. Dnes jsou především kvalitní hořčice nabízeny bez konzervačních látek.

První hořčici (jako směs rozemletých semínek s vinným moštem) používali starověcí Řekové a Římané.[1] Ti ji nazývali latinsky mustum ardens, „žhnoucí mošt“, ze kterého vzniklo starofrancouzské moustarde a z něj přešlo do dalších jazyků (fr. moutarde, angl. mustard). V dalších evropských jazycích pochází název z latinského rodového jména rostliny Sinapis (dánské Sennep, něm. Senf) a v některých jazycích se užívají názvy obou původů (ital. Senape a Mostarda).

Druhy hořčice

  • Plnotučná hořčice – česká specialita, hladká hořčice se zvýrazněnou chutí pomocí enzymu[2]
  • Hořčice kremžská – původem je z rakouského města Kremže, vyrábí se ze směsi semen bílé a černé (hnědé) hořčice, obsahuje viditelně hrubě mleté černé slupky a vyšší procento cukru. Přibarvená kremžská hořčice má žlutohnědou barvu a nepřibarvená má šedohnědou.
  • Dijonská hořčice – na rozdíl od plnotučné a kremžské hořčice, které se vyrábějí ze semen hořčice seté, se vyrábí ze semen brukve sítinové

Galerie

Reference

  1. PARYSOVÁ, Dagmar. HOŘČICE - PIKANTNÍ POMOCNICE . Femina.cz . Dostupné online. 
  2. Plnotučná hořčice je český fenomén. Regiony . 2014-08-10 . Dostupné online. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu hořčice na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo hořčice ve Wikislovníku