V dnešním světě se Hematologie stalo tématem velkého významu a zájmu. S pokrokem technologií a globalizací se Hematologie umístil jako ústřední téma v různých sférách každodenního života. Ať už v profesní, akademické nebo osobní sféře, Hematologie nabyl zásadního významu a vyvolal debaty a diskuse o svých důsledcích a důsledcích. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Hematologie, od jeho původu a vývoje až po jeho účinky na moderní společnost. Kromě toho budeme analyzovat různé pohledy a názory na Hematologie s cílem nabídnout ucelenou a obohacující vizi na toto téma, které je dnes tak aktuální.
Hematologie je vědní obor, jenž se zabývá studiem krve a všemi jejími složkami. Studuje zejména buňky krve z hlediska jejich morfologie, kvantity a funkce. V druhé řadě se zabývá srážlivostí krve a všemi faktory, které se na srážení podílejí. Studuje mechanismy srážení, zpětné mechanismy apod. V hematologii se pracuje vždy s čerstvou nesraženou krví. Sražená krev, respektive sérum se používá v sérologii, biochemii a imunologii, ke stanovení jednotlivých organických molekul (proteiny, tuky, sacharidy) a makroprvků či mikroprvků.
Hematologické vyšetření je velmi významnou složkou vyšetření pacienta, bez něhož se neobejde žádný lékař a proto každá nemocnice má ve své struktuře vždy začleněno oddělení klinické hematologie. Klinická hematologie sleduje odchylky v krvi pacienta od daného fyziologického stavu a napomáhá tak diagnostice onemocnění. V některých případech lze již na základě hematologického vyšetření stanovit přesnou diagnózu.
Pomocí různých hematologických technik se zjišťuje celkový krevní obraz, diferenciální rozpočet leukocytů a faktory srážlivosti. mikroskopií speciálně barvených hematologických preparátů (krevní nátěr na sklíčku) lze sledovat morfologii jednotlivých typů leukocytů a jejich počty. To má význam zejména při diagnostice leukémií, tj. rakoviny bílých krvinek.
Mezi základní hematologické parametry patří: