Heinrich von Freiberg

Tento článek se bude zabývat tématem Heinrich von Freiberg, problémem, který má v dnešní společnosti velký význam. Heinrich von Freiberg vzbudil velký zájem a debatu v různých oblastech, od akademické oblasti po politickou a sociální oblast. Tato problematika má velkou složitost a rozmanitost přístupů, které vyžadují hlubokou a vyčerpávající analýzu. V tomto článku budou zkoumány různé perspektivy, kontextualizující Heinrich von Freiberg v jeho historickém a kulturním rámci a také zkoumání jeho vlivu na různé aspekty každodenního života. Očekává se, že tento článek přispěje k pochopení a reflexi Heinrich von Freiberg a nabídne komplexní a kritickou vizi tohoto tématu, které je dnes velmi důležité.

Jindřich z Friberka
Narození13. století
Freiberg
Úmrtí13. století
Povoláníspisovatel a básník
Významná dílaRytířská jízda Jana z Michalovic
Rytířská jízda Jana z Michalovic
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Heinrich von Freiberg (česky Jindřich z Freiberka, působil koncem 13. století, životní data nejsou známa) byl německý básník.

Život

Pocházel pravděpodobně ze Saska, ale působil na dvorech vysoké české šlechty.[1] Někdy je uváděn jako Heinrich z Friberka.[2]

Někdy po roce 1280 vytvořil ve východních Čechách pro Raimunda z Lichtenburka dokončení slavného milostného eposu Gottfrieda von Straßburg o Tristanovi a Isoldě. Jeho části využil pro české zpracování látky neznámý český básník v poslední třetině 14. století.

Heinrich von Freiberg je kromě toho považován za autora dalších dvou německých básní. Jde o Legendu o svatém kříži (Die Legende vom heiligen Kreuz), zpracování latinské legendy o původu kříže, na němž byl ukřižován Kristus, a o Rytířskou jízdu Jana z Michalovic (Die Ritterfahrt Johanns von Michelsberg), líčící turnajové úspěchy příslušníka předního českého rodu Jana z Michalovic na turnaji v Paříži, o kterých se zmiňuje i Dalimilova kronika. Někteří literární historici jsou však přesvědčeni, že tyto dvě básně mají každá jiného autora.[1]

Česká vydání

Odkazy

Reference

  1. a b Slovník spisovatelů německého jazyka a spisovatelů lužickosrbských, Odeon, Praha 1987, str. 318
  2. VOCEL, Jan Erazim. Spisy J. E Vocela. Svazek druhý. Přemyslovci. Třetí vydání. Praha: I. L. Kober, 1879. s. 181–211.

Související články

Externí odkazy