Gottfried van Swieten

V dnešním světě je Gottfried van Swieten relevantní téma, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Ať už kvůli svému vlivu na společnost, jeho vlivu na populární kulturu nebo jeho významu v akademické sféře, Gottfried van Swieten se stal tématem obecného zájmu, které vyvolalo vzrušené diskuse a vášnivé debaty. Od svého vzniku až po dnešní vývoj zanechal Gottfried van Swieten nesmazatelnou stopu v historii, což z něj činí téma, které stojí za to prozkoumat do hloubky, abyste pochopili jeho skutečný rozsah a význam v dnešním světě.

Gottfried van Swieten
Narození29. října 1733
Leiden
Úmrtí29. března 1803 (ve věku 69 let)
Vídeň
Alma materTereziánská akademie ve Vídni
Povoláníknihovník, diplomat, libretista, hudební skladatel a politik
RodičeGerard van Swieten
Funkcevelvyslanec
velvyslanec Svaté říše římské v Prusku
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baron Gottfried van Swieten (29. října 1733 Leiden29. března 1803 Vídeň) byl rakouský diplomat a knihovník nizozemského původu, mecenáš hudby v Habsburské monarchii.

Život a působení

Dětství strávil v Holandsku, kde se narodil v rodině lékaře Gerarda van Swietena. Když se roku 1745 jeho otec stal osobním lékařem císařovny Marie Terezie, přiestěhoval se do Vídně. Byl vychován v jezuitských školách, působil jako diplomat v Bruselu, Paříži, Varšavě a v letech 1770-1777 v Berlíně. Po návratu do Vídně byl prefektem Císařské dvorské knihovny a předsedou dvorské cenzurní komise.

Hudba

Spolupracoval a znal se s řadou skladatelů a hudebníků jako Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart či Ludwig van Beethoven. Swietenovi je věnována Beethovenova Symfonie č. 1 C dur (opus 21).

Zásadním způsobem ovlivnil tvorbu W. A. Mozarta, protože ho seznámil s hudbou a kompozicemi barokních mistrů, především Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Pozdější skladby W. A. Mozarta jsou tak více polyfonní a využívají kontrapunktických forem, jako je například fuga.

Swieten se podílel také na vzniku jednoho z největších děl Josepha Haydna, Rakouské císařské hymny, a napsal text k Haydnovu oratoriu "Roční období".

Odkazy

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo van Swieten, Gottfried. Sv. 24, str. 466

Související články

Externí odkazy