V tomto článku prozkoumáme dopad Genová terapie na současnou společnost. Genová terapie byl předmětem mnoha studií a diskusí, které vyvolaly protichůdné názory a vášnivé debaty. Od svého vzniku Genová terapie upoutal pozornost výzkumníků, akademiků a odborníků z různých oblastí a stal se tématem všeobecného zájmu. Abychom plně porozuměli jeho vlivu, prozkoumáme jeho původ, vývoj a dopady na různé aspekty každodenního života. Stejně tak budeme analyzovat vnímání a postoje společnosti k Genová terapie a také jeho dopad v kulturní, ekonomické a politické sféře. Prostřednictvím této vyčerpávající analýzy se snažíme osvětlit téma, které je i dnes předmětem analýzy a úvah.
Genová terapie je léčebný postup, při němž je do genomu pacienta vložena sekvence DNA, přičemž tato sekvence kóduje nějaký chybějící nebo nefungující protein.[1] Tato metoda by mohla být v budoucnu použita k léčbě např. dědičných onemocnění. Postup se však potýká stále s jistými problémy a nebyl dosud zaveden do lékařské praxe. Jedním z otazníků je způsob, jak vložit DNA do genomu pacienta – nejčastěji se v experimentech používají viry schopné přenést svou DNA do genomu hostitelských buněk.
První komerční genová terapie byl Gendicine, z roku 2003 (Čína) pro léčbu některých typů rakoviny.[2] V roce 2011 Neovasculgen byl registrován v Rusku jako první svého druhu genová terapie onemocnění periferních cév. Na konci roku 2012 byla schválena první genová terapie (Glybera) v EU i USA pro vzácné dědičné onemocnění.[3][4]
V současnosti (prosinec 2019) je v Číně vyvíjeno nebo testováno přibližně 325 nových přípravků genové terapie, v USA dalších 250 a v evropských zemích (nejvíc ve Francii, Británii a Německu) přibližně 70 nových léků.[5]
Genová terapie patři mezi tzv. moderní terapie (advanced therapy). Podle směrnice ES se za léčivý přípravek pro takovou terapii považuje též přípravek pro somatobuněčnou anebo genová terapie a přípravek tkáňového inženýrství. Podmínkou zařazení do těchto skupin je úprava buňky anebo tkáně a fakt, že slouží k obnově, opravě nebo nahrazení tkáně.[6] U moderních terapií musí u vkládané tkáně dojít buď k zásadní manipulací k cílené změně její struktury anebo musí plnit u použití u příjemce jinou základní funkci než u dárce (může jít o stejnou osobu). Demonstrativní výčet tzv. nezásadních manipulací obsahuje příloha č. 1 k Nařízení ES (řezání, rozmělňování, tvarování, odstřeďování, lyofilizace, zmrazení, kryoprezervace, vitrifikace atd.).[7] O zařazení do té či oné kategorie v případě pochybností rozhoduje Komise pro moderní terapie.