Faisalábád

V tomto článku budeme hovořit o Faisalábád, tématu, které v posledních letech získalo velký význam. Faisalábád je téma, které se neustále vyvíjí a pokrývá různé oblasti zájmu, od vědy a techniky až po politiku a společnost. V průběhu let Faisalábád upoutal pozornost odborníků, akademiků a široké veřejnosti, vyvolal debaty, výzkum a nové perspektivy. V tomto smyslu je důležité do hloubky analyzovat důležitost a dopad, který má Faisalábád na náš každodenní život, stejně jako jeho vliv na dnešní svět. Stejně tak je nezbytné uvažovat o budoucnosti Faisalábád a o tom, jak by mohla ovlivnit naše životní prostředí v nadcházejících letech.

Faisalábád
فیصل آباد
Hodinová věž
Hodinová věž
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška184 m n. m.
Časové pásmoUTC+05:00
StátPákistánPákistán Pákistán
ProvinciePaňdžáb
Faisalábád na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha1 300 km²
Počet obyvatel3 419 752 (2015 odhad [1])
Hustota zalidnění2 630,6 obyv./km²
Správa
Vznik1892
Oficiální webwww.faisalabad.gov.pk
Telefonní předvolba041
PSČ38000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Faisalábád je město v pákistánské provincii Paňdžáb. Je třetím největším městem země po Karáčí a Láhauru, žijí v něm přes tři miliony obyvatel a počet lidí v celé jeho aglomeraci se odhaduje na sedm milionů. Rychle rostoucí město je centrem textilního (bývá označováno jako „Manchester Asie“),[2] potravinářského a chemického průmyslu, má vlastní letiště a šest vysokých škol, z nichž nejvýznamnější je zemědělská univerzita založená roku 1906.

Město bylo založeno v roce 1890 jako opěrný bod pro britskou armádu a úřady díky strategické poloze na Grand Trunk Road. Dostalo název Lyallpur (česká transkripce Láilpur) podle tehdejšího paňdžábského guvernéra Jamese Broadwooda Lyalla. Bylo vytvořeno podle moderního urbanistického plánu: uprostřed je náměstí s hodinovou věží v historizujícím viktoriánském stylu, od něhož se paprskovitě rozbíhá osm hlavních bulvárů symbolizujících Union Jack. V roce 1977 bylo přejmenováno na počest saúdskoarabského krále Fajsala bin Abd al-Azíze, který poskytl Pákistánu rozsáhlou rozvojovou pomoc.[3]

Město leží v nížině s horkým a suchým podnebím, výraznější dešťové srážky přináší pouze monzun v červenci a srpnu.[4]


Reference

  1. Archivovaná kopie. www.kicc.jp . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-01-24. 
  2. www.itspakistan.net . . Dostupné v archivu pořízeném dne 01-11-2010. 
  3. www.fcci.com.pk . . Dostupné v archivu pořízeném dne 22-05-2017. 
  4. http://en.climate-data.org/location/764568/

Externí odkazy