V dnešním světě se Evropský den jazyků stal tématem velkého významu a zájmu lidí všech věkových kategorií a prostředí. S rozvojem technologií a globalizací nabyla Evropský den jazyků v naší moderní společnosti nebývalého významu. Na osobní i profesní úrovni hraje Evropský den jazyků zásadní roli v našem každodenním životě, ovlivňuje naše rozhodování, mezilidské vztahy a způsob vidění světa. Proto je nezbytné důkladně porozumět Evropský den jazyků a jeho důsledkům, abychom se mohli úspěšně orientovat v současném světě. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty a perspektivy související s Evropský den jazyků, abychom osvětlili toto dnes tak aktuální téma.
Evropský den jazyků (anglicky European Day of Languages, francouzsky Journée européenne des langues) se slaví každoročně 26. září, na základě prohlášení Rady Evropy z 6. prosince 2001 vydaného ke konci Evropského roku jazyků, který Rada Evropy uspořádala společně s Evropskou unií.[1] Cílem svátku je propagovat jazykovou rozmanitost a studium jazyků v zemích Evropy.
Na území Evropy se vyskytuje asi 225 domorodých jazyků, což jsou asi 3 % celkového počtu jazyků na světě. Většina evropských jazyků je indoevropského původu. Od konce 18. století je nejrozšířenějším jazykem v Evropě (jak geograficky, tak počtem rodilých mluvčí) ruština, která v této roli vystřídala francouzštinu. Podle statistik rodilých mluvčí mluví přibližně 150 milionů Evropanů denně rusky, následuje němčina (asi 95 milionů), angličtina a francouzština (po 65 milionech), italština (60 milionů), španělština a polština (po 40 milionech), ukrajinština (30 milionů). Ve studiu cizích jazyků je v současnosti v Evropě nejpopulárnější angličtina, následovaná němčinou, francouzštinou, italštinou, ruštinou a španělštinou.
Kořeny Evropského dne jazyků sahají do roku 2001, který byl Radou Evropy a Evropskou unií vyhlášen za Evropský rok jazyků, do jehož oslav se zapojilo 45 zemí. Aktivitami, které během něj probíhaly, poukázal na jazykovou rozmanitost v Evropě a vyjádřil podporu jazykovému vzdělávaní.
Hodnocení Evropského roku jazyků bylo uveřejněno ve zprávě nazvané anglicky Final Evaluation of the European Year of Languages 2001 ("Závěrečné hodnocení Evropského roku jazyků 2001") vydané v květnu 2002.[2]
Úspěch Evropského roku jazyků a zájem národních spolupořadatelů přispěly k tomu, že se Rada Evropy rozhodla vytvořit novou každoroční tradici a prohlásila 26. září za Evropský den jazyků. Současně bylo vytvořeno také oficiální logo, slogany a internetová stránka.
Obecné cíle Evropského dne jazyků jsou:
Každý si zaslouží mít příležitost profitovat z kulturních a ekonomických výhod, které jsou poskytovány znalostmi cizích jazyků. Studium jazyků také pomáhá budovat toleranci a porozumění mezi lidmi z odlišných jazykových a kulturních prostředí.Generální tajemník Rady Evropy Walter Schwimmer a členka Evropské komise zodpovědná za oblast vzdělávání a kultury Viviane Redingová, Zahájení Evropského roku jazyků 2001
Ačkoliv podle deklarovaných cílů je Evropský den jazyků zaměřen na všechny obyvatele a jazyky Evropy,[3] byly jeho oficiální internetové stránky zpočátku dostupné pouze v angličtině a francouzštině. Později byla většina textů přeložena do dalších jazyků, ale některé články, adresáře či hry zůstávají nadále dostupné pouze anglicky a francouzsky.[4] Podobné nedostatky se vyskytují i na webových stránkách Evropské komise věnovaných Evropskému dni jazyků.[5] Organizace a jednotlivci však v rámci Evropského dne jazyků pořádají aktivity ve všech zemích Evropy. Jejich přehled lze každoročně nalézt na internetových stránkách projektu.
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Európsky deň jazykov na slovenské Wikipedii a European Day of Languages na anglické Wikipedii.