Etty Hillesum

V dnešní době je Etty Hillesum tématem, které ve společnosti vyvolalo velký zájem. S rozvojem technologií a globalizací se Etty Hillesum stal relevantním problémem, který ovlivňuje lidi všech věkových kategorií a životních stylů. Protože Etty Hillesum nadále ovlivňuje náš každodenní život, je důležité pečlivě zvážit jeho důsledky a důsledky. V tomto článku dále prozkoumáme různé perspektivy související s Etty Hillesum s cílem poskytnout širší pochopení tohoto neustále se vyvíjejícího tématu.

Etty Hillesum
Narození15. ledna 1914
Middelburg
Úmrtí30. listopadu 1943 (ve věku 29 let)
Auschwitz-Birkenau nebo Koncentrační tábor Osvětim
Povoláníspisovatelka, autorka deníků, učitelka, životopiskyně a odbojářka
Významná dílaAn Interrupted Life
Partner(ka)Julius Spier
Han Wegerif
PříbuzníMischa Hillesum (bratr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Esther (Etty) Hillesum (15. ledna 1914 Middelburg30. listopadu 1943 Auschwitz) byla Židovka, která ve svých dopisech a denících popsala život v Amsterdamu během nacistické okupace.

Život

Etty se narodila v holandské židovské rodině, vyrostla ve městě Deventer. Navštěvovala zde gymnázium, kde byl její otec ředitelem a učitelem klasických jazyků. Její matka, Rebecca Bernstein, se narodila v Rusku, odkud utekla do Nizozemí před protižidovskými pogromy.

Etty měla dva bratry, Mischu a Jaapa, všichni sourozenci dostali do vínku velké nadání. Mischa již jako šestiletý veřejně hrál na klavír Beethovena. Jaap ukončil gymnázium rychleji než za obvyklých šest let a později se stal lékařem.

V 18 letech se Etty přestěhovala do Amsterdamu, kde začala studovat práva. V roce 1937 se ubytovala v domě účetního, tehdy dvaašedesátiletého vdovce Hendrika J. Wegerifa, pro kterého měla pracovat jako hospodyně. Brzy se však stali milenci.[1]

Etty nebyla nábožensky vychována. Roku 1941 se však setkala s psychologem Juliem Spierem. Přivedl ji k Bibli a doporučil jí vést si deník. Jeho psaní zahájila 9. března téhož roku. Stala se Spierovou asistentkou, později i s ním navázala intimní vztah.[1]

Následujícího roku se Etty dobrovolně přihlásila k práci v internačním táboře Westerbork, kde pomáhala uvězněným Židům.[2]

Poslední zápis v deníku Etty je z října 1942. V září 1943 byla deportována do Osvětimi, kde o tři měsíce později zemřela.

Odkazy

Reference

  1. a b FRENK, Hanan. Etty Hillesum . Jewish Women´s Archives. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ŠUSTOVÁ, Jana. Etty Hillesum byla i v koncentračních táborech balzámem na mnoho ran. Rozhlas.cz . 2014-1-25. Dostupné online. 

Literatura

  • GAARLANDT, J. G. Přervaný život: Deníky Etty Hillesum 1941-1943. Karmelitánské nakladatelství, 2008. 255 S.
  • Myslící srdce: Dopisy z let 1941–1943. Karmelitánské nakladatelství, 2007. 193 S. (Výběr z jejích dopisů)

Externí odkazy