Dzjaržynskaja hara

V dnešním světě se Dzjaržynskaja hara stal tématem velkého zájmu a debat. S rozvojem technologií a globalizací získala Dzjaržynskaja hara klíčovou roli v současné společnosti. Ať už v politice, ekonomice, kultuře nebo v jakékoli jiné oblasti, Dzjaržynskaja hara zanechal hlubokou stopu v našich životech. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Dzjaržynskaja hara a jeho dopad na dnešní svět, analyzujeme jeho význam a vliv v různých oblastech. Od jeho vzniku až po současný vývoj se podíváme do hloubky na Dzjaržynskaja hara a jeho roli v naší společnosti.

Dzjaržynskaja hara
Гара Дзяржынская
Dzjaržynskaja hara
Dzjaržynskaja hara

Vrchol345 m n. m.
SeznamyNejvyšší hory evropských zemí
Poznámkanejvyšší vrchol Běloruska
Poloha
SvětadílEvropa
StátBěloruskoBělorusko Bělorusko
PohoříBěloruské vrchy
Souřadnice
Dzjaržynskaja hara
Dzjaržynskaja hara
PovodíDněpr, Němen
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dzjaržynskaja hara (bělorusky Дзяржынская гара) je nejvyšší kopec Běloruska, má nadmořskou výšku 345 m. Nachází se v Minské vysočině (která je součástí Běloruských vrchů), 30 kilometrů západně od Minsku, u města Dzjaržynsk, na katastru vesnice Skirmuntava. Původně se kopec jmenoval Svjataja Hara (Святая гара) tj. Svatá hora. V roce 1958 byl na počest sovětského revolucionáře Felixe Dzeržinskeho (bělorusky Dzjaržynski, Дзяржынскі) přejmenován na současný název.

Na konci 90. let byla na hoře postavena žulová deska s běloruským nápisem „Dzjaržynskaja hara. Nejvyšší bod Běloruska. Výška 345 m n. m.“ V současnosti místo funguje jako památník.

Z geologického hlediska je hora součástí morény z doby ledové. Je pokrytá spraší (hlínou a písčitou hlínou).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Дзержинская (гора) na ruské Wikipedii.


Externí odkazy