Dnes je Chemická sloučenina tématem, které ve společnosti vzbuzuje velký zájem a debatu. Od svých počátků až do současnosti byl Chemická sloučenina předmětem studia a analýzy odborníků z různých oborů. Jeho dopad na životy lidí a na vývoj lidstva byl hluboký a jeho význam zůstal i v průběhu času. V tomto článku podrobně prozkoumáme nejdůležitější aspekty Chemická sloučenina, od jeho počátků až po jeho dnešní důsledky. Od svého vlivu na společnost až po jeho vliv na populární kulturu, Chemická sloučenina zanechal nesmazatelnou stopu v historii a v myslích lidí.
Chemická sloučenina (zkráceně sloučenina) je chemicky čistá látka, která je tvořena jedním druhem molekul obsahujících více druhů atomů, které jsou mezi sebou vázány chemickými vazbami. Atomy v molekule jsou v pevném stechiometrickém vztahu a jejich číselný poměr je vyjádřen v chemickým vzorcem. Protože izomerní sloučeniny mají stejný chemický vzorec, ale jsou to různé sloučeniny, je pro každou chemickou sloučeninu charakteristická její jedinečná chemická struktura.
Mnoho chemických sloučenin má jedinečný identifikátor čísla CAS přidělený službou Chemical Abstracts Service. Celosvětově tak bylo pro výrobu a použití registrováno více než 350 000 chemických sloučenin (včetně směsí chemikálií).
Chemický vzorec určuje počet atomů prvku v molekule pomocí standardních zkratek pro chemické prvky a číselných dolních indexů, které určují jejich počet. Chemické vzorce se zapisují různými způsoby:
Například molekula vody má chemický vzorec H2O, protože obsahuje dva atomy vodíku vázané na jeden atom kyslíku. Plynný methan je tvořený samostatnými molekulami CH4, skalice modrá – pentahydrát síranu měďnatého má vzorec CuSO4·5H2O.
Zvláštními chemickými sloučeninami jsou polymerní látky, které se dělí na:
Jednotlivé molekuly polymerů se pak mohou liší svoji délkou, počtem základních jednotek a tedy i molární hmotností. Například polymer polyethylen je tvořený opakováním ethylenových (ethenových) jednotek (-CH2-CH2-)n, kde n je proměnné. Vzorec polymeru je pak vlastně vzorcem jeho monomeru s udáním jejich neurčitého počtu.
Podle vazeb mezi atomy se chemické sloučeniny dělí na čtyři skupiny:
Podle atomů, které obsahují, se chemické sloučeniny dělí na dvě skupiny:
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Chemical compound na anglické Wikipedii a Chemische Verbindung na německé Wikipedii.