V tomto článku se budeme zabývat Buben z různých úhlů pohledu, s cílem ponořit se do jeho důležitosti, výskytu a relevance dnes. V tomto směru budou analyzovány různé aspekty související s Buben se zaměřením na jeho vývoj v čase, jeho dopad na společnost a jeho vliv v různých oblastech. Stejně tak budou prezentována relevantní data, studie a úvahy, které čtenáři umožní získat ucelenou a obohacující vizi o Buben. Od jeho počátků až po současnou situaci, přes jeho implikace v kulturní, sociální, politické nebo ekonomické sféře, si tento článek klade za cíl vrhnout světlo na Buben a vytvořit prostor pro reflexi a debatu o tomto velmi transcendentálním tématu.
Buben je hudební nástroj patřící do skupiny bicích nástrojů (perkusí). Technicky je to membranofon. Skládá se nejméně z jedné blány či kůže natažené na rezonátoru. Většina bicích nástrojů, které nemají membránu, patří do skupiny idiofonů.
Buben je jeden z nejstarších hudebních nástrojů. Bubny jsou a i v minulosti byly vyráběny z materiálů podléhajících zkáze. První dochované zmínky o bubnech a hraní na ně byly zaznamenány okolo roku 3000 př. n. l. na mezopotámském vyobrazení. Dále byla nalezena socha z období roku 2000 př. n. l. v Babylónu. Mimo vlastní tvorbu hudby byly bubny a další bicí nástroje používané i při náboženských rituálech nebo komunikaci. V armádě sloužili vojenští bubeníci (ve staré češtině označovaní jako tamboři), kteří vířivým bubnem určovali rytmus pochodu jednotek.
Nástroj se rozezvučí pomocí úderů ruky, paliček či jiných nástrojů do membrány.
Vířivý buben slang. virbl, vojenský buben, velký buben, slang. dupák, malý buben, tympány, darbuka, tabla, šamanský buben, djembe.