Borka

V dnešním světě je Borka téma, které nabylo nebývalého významu. Jak na osobní, tak na globální úrovni se Borka stal jedním z hlavních zájmů společnosti, vyvolává diskuse, výzkum a významné změny v různých oblastech. Od vědecké po kulturní sféru přítomnost Borka poznamenala způsob, jakým žijeme, přemýšlíme a komunikujeme s naším prostředím. Proto je nezbytné plně prozkoumat důsledky a důsledky Borka a také uvažovat o možných řešeních a strategiích pro řešení problémů, které představuje. V tomto článku se ponoříme do širokého spektra aspektů souvisejících s Borka s cílem poskytnout kritický a obohacující pohled na toto téma, které je dnes tak aktuální.

Další významy jsou uvedeny na stránce Borka (rozcestník).

Borka je odumřelá, povrchová vrstva druhotně ztloustlého stonku (kmene) nebo kořene, je tvořena odumřelými buňkami. Bývá často nesprávně[1] označovaná jako kůra. Má ochrannou funkci.

Poškozená borka třešně u země zatřená barvou; výše byl strom schopen borku obnovit

Některé druhy dřevin mají borku rozbrázděnou a tlustou několik centimetrů (dub), jiné tenkou a odlupující se či hladkou borku bez rýh (buk).

Borka některých rostlin má léčivé účinky, např. dubová.

Vznik

Kmen dřevin druhotně tloustne díky dělivému pletivu kambiu a borka na povrchu kmene praská. K její obnově slouží dělivé pletivo felogén. Ten se nachází mezi lýkem (floémem) a borkou. Směrem ke středu kmene produkuje buňky felodermu, které obsahují chloroplasty. Směrem ven produkuje korek (felém). Nově vzniklé buňky brání přístupu živin ke starším (blíže povrchu), a ty proto odumírají.

Odkazy

Reference

  1. KINCL, Lubomír; KINCL, Miroslav; JARKLOVÁ, Jana. Biologie rostlin pro 1. ročník gymnázií. 4. vyd. Praha: Nakladatelství Fortuna, 2008. 304 s. ISBN 80-7168-947-5. S. 39. 

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu borka na Wikimedia Commons