Štěpán Harding

V dnešním článku se podíváme na Štěpán Harding do hloubky. Od jeho počátků až po jeho aktuálnost dnes se ponoříme do podrobné analýzy tohoto tématu/osoby/datum. Prostřednictvím různých úhlů pohledu a odborných názorů se budeme snažit osvětlit všechny aspekty kolem Štěpán Harding. Dále budeme zkoumat jeho dopad na společnost, jeho vliv v různých oblastech a jeho roli v historii. S kritickým a vyčerpávajícím přístupem se snažíme našim čtenářům nabídnout úplnou a obohacující vizi Štěpán Harding, která jim umožní rozšířit své znalosti a porozumění tomuto tématu/osobě/datu, které je v dnešním světě tak důležité.

Svatý
Štěpán Harding
Fundátoři Citeaux - sv. Robert, Alberich a Štěpán před Pannou Marií.
Fundátoři Citeaux - sv. Robert, Alberich a Štěpán před Pannou Marií.
opat
Narozeníasi 1059
Sherborne
Úmrtí1134
Klášter Cîteaux
Svátek28. března
Státní občanstvíAnglické království
ŘádŘád svatého Benedikta a Cisterciácký řád
Vyznáníkatolická církev
Úřadyopat v Citeaux
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Štěpán Harding (1059,? Dorset- 1134, Citeaux) byl po smrti sv. Albericha opatem v Citeaux. Katolická církev jej uctívá jako světce.

Život

Štěpán Harding pocházel z Anglie. V dospělosti vstoupil do benediktinského opatství Molesme ve Francii. Odtud po čase odešel, a spolu s Robertem z Molesme a Alberichem (později rovněž svatořečenými) založil klášter v Citeaux, čímž byl položen základ v pozdější době velice významného cisterciáckého řádu. Nový klášter se velice rychle rozvíjel, i přesto, že jeho hlavní iniciátor Robert byl donucen k návratu do Molesme.

Po Robertovi se představeným v Citeaux stal Alberich, a po Alberichově smrti v roce 1109 Štěpán Harding. Dbal na důsledné zachovávání slibu chudoby, v případě potřeby dokonce chodil sám žebrat. Roku 1116 se stal generálním opatem cisterciáckého řádu. Zemřel roku 1134 v pověsti svatosti.

Odkazy

Související články

Externí odkazy