Ve světě Řetěz existuje velké množství informací a názorů, které mohou být ohromující pro ty, kteří chtějí lépe porozumět tomuto tématu. Z různých úhlů pohledu a přístupů byl Řetěz v historii předmětem debat a diskuzí a jeho význam v dnešní společnosti je i nadále tématem velkého zájmu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Řetěz s cílem nabídnout kompletní a obohacující vizi tohoto velmi relevantního tématu. Od jeho vzniku až po jeho dnešní dopad se vydáme na cestu objevování, abychom lépe porozuměli Řetěz a jeho vztahu se světem kolem nás.
Řetěz je strojní součást vzniklá pohyblivým spojením pevných, nejčastěji kovových článků. Používá se například
Řetězy se také používají u řetězových pil které se používají v dřevorubecké činnosti, opracování dřeva a dalších materiálů apod.
Řetězy se také používají u rotačních travních sekaček.
Speciální typy řetězů se používají u specializovaných strojních zařízení, jimiž jsou řetězové přepravníky. Přepravované předměty jsou zde zavěšovány na dlouhý pohyblivý řetěz, který je veden po požadované dráze speciálním systém kladek a kol. Řetězovým přepravníkem jsou například i tzv. pohyblivé schody či pohyblivé chodníky, tedy zařízení známá pod obecným technickým názvem eskalátor (používají se např. v metru, na nádražích či ve velkých obchodních centrech apod.).
Používají se pro přenos hnacího momentu mezi ozubenými koly (řetězová kola) při velké osové vzdálenosti, při potřebě zachování směru otáčení nebo potřebě zjednodušení konstrukce (náhon zadního kola motocyklu, kola) a pod.
Speciální typy strojních řetězů se používají ve strojnictví pro přenos hnacích sil mechanickým převodem z hnacího ozubeného kola na hnané ozubené kolo např. na motocyklu, jízdním kole, sklízecích mlátičkách („kombajnech“) a leckde jinde. V praxi doznaly hnací řetězy velkou škálu použití ve velkém množství rozličných strojů všech možných účelů a velikostí. Existují i obrovské řetězy používané v těžkém průmyslu pro manipulaci s břemeny o hmotnosti desítek či stovek tun. Všechny hnací řetězy ale musí být konstruovány tak, aby vydržely vysoké mechanické namáhání během provozu stroje s vysokou životností a vyznačovaly se také značnou odolností především proti rázovému namáhání.
Při dlouhodobém chodu se hnací řetězy přirozeně deformují, protahují se do délky (vytahují se – nedochází ovšem k natažení dílů, ale ke zvětšování vůle pohyblivých částí opotřebením třecích ploch) a může dojít i k poškození ozubených kol. Míru opotřebení ozubených kol můžeme určit zrakem nebo měřením. Na ozubeném kole měříme míru opotřebení, na řetězu pak jeho protažení resp. vůli řetězu. Řetěz je také nutné průběžně kontrolovat a mazat, neprůběžně mažeme a kontrolujeme především řetězové spojky (řetězové čepy). Při demontáži řetězu mimo pracovní stroj je vhodné pro delší skladování řetěz nakonzervovat vhodným strojním konzervantem (např. plastickým mazivem) a skladovat jej na suchém a bezprašném místě (nejlépe zabalený do vhodného obalu).
Prodloužení řetězu nesmí přesáhnout 3 %.
Řetěz udržujeme v čistotě, pravidelně jej mažeme, chráníme ho před nečistotami. Čistíme jej v petrolejové lázni nebo horkou parou. Promažeme jej ponořením do vhodného oleje rozehřátého na cca 60 °C po dobu jedné hodiny. Pak jej necháme okapat a jej namontujeme.
Druhy řetězů:
U automobilů je možné se setkat také ve formě specializované pomůcky radikálně zvyšující adhezi za sněhu a náledí, jedná se o tzv. sněhové řetězy, které se nasazuji na kola motorového vozidla.
Termínu řetěz se v přeneseném slova smyslu používá také např. pro označení lidského řetězu, tj. řetězu lidí, kteří stojí vedle sebe nebo za sebou a vytváří tak řetěz, a to např. při shromažďování za účelem demonstrace nějaké skupinové myšlenky, anebo jako prostředek usnadnění stěhování předmětů – lidé stojí vedle sebe a podávají si stěhované předměty, namísto aby jednotlivec nosil z bodu A do bodu B stěhované předměty postupně sám.