Šuruppak

V tomto článku se budeme tématu Šuruppak věnovat z komplexní a analytické perspektivy s cílem nabídnout kompletní a detailní vizi této záležitosti. V celém textu prozkoumáme různé aspekty související s Šuruppak, od jeho původu a historie až po jeho dnešní význam. Stejně tak budeme zkoumat různé názory a teorie na tuto záležitost, abychom čtenáři poskytli široký a obohacující pohled na Šuruppak. Kromě toho představíme konkrétní příklady a případové studie, které pomohou ilustrovat a doložit dopad Šuruppak v různých oblastech. Není pochyb o tom, že Šuruppak je téma velkého zájmu a složitosti, a proto je nezbytné se mu věnovat s hloubkou a přísností, jakou si zaslouží.

Šuruppak na mapě dolní Mezopotámie

Šuruppak bylo sumerské město ležící nedaleko dnešní osady Tell Fara v Iráku. Obyvatelé města se zabývali především obchodem s obilím. Hlavní bohyní města byla Ninlil. Králem v Šuruppaku byl údajně Ziusudra, který přežil potopu světa (bývá ztotožňován s biblickým Noem).[1] Existence města bývá datována do třetího tisíciletí před naším letopočtem, největšího rozvoje dosáhlo za ranědynastického období.[2] Šuruppak zaujímal rozlohu okolo 120 hektarů.

Město objevili v roce 1902 němečtí archeologové Hermann Volrath Hilprecht, Robert Koldewey a Friedrich Delitzsch. Nejdůležitější vykopávky provedl ve třicátých letech Samuel Noah Kramer.[3] Byla objevena řada tabulek s klínovým písmem. Významnou literární památkou jsou Poučení ze Šuruppaku, soubor rad a přísloví odrážejících dobové představy o správném fungování společnosti (řadu motivů z tohoto textu převzala i Kniha přísloví).[4]

Reference

  1. Archivovaná kopie. history-world.org . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-14. 
  2. Archivovaná kopie. www.cemml.colostate.edu . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-09-22. 
  3. Archivovaná kopie. www.saudiaramcoworld.com . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-31. 
  4. http://www.schoyencollection.com/literatureSumerian.html

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Šuruppak na Wikimedia Commons