V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Vocoder. Objevíme všechny aspekty Vocoder, od jeho vzniku a vývoje až po jeho dopad na dnešní společnost. Budeme analyzovat její význam v různých kontextech, od populární kultury po akademickou sféru, a prozkoumáme názory a perspektivy odborníků v oboru. Kromě toho prozkoumáme výzvy, kterým Vocoder v současnosti čelí, a také možná řešení a pokrok, kterého bylo dosud dosaženo. Připojte se k nám na této cestě zkoumání a objevování o Vocoder, tématu, které slibuje překvapit, informovat a obohatit naši mysl.
Vocoder (zkratka z Voice encoder) je elektronický přístroj na syntézu zvuku a řeči. Byl vynalezen americkým inženýrem Homerem Dudleym ve 30. letech 20. století, který pracoval pro Bell Laboratories.
Vocoder pracuje ve dvou režimech – analyzujícím a syntetizujícím. Vocoder je jako hardware a software používán především jako elektronický hudební nástroj. Největší používání takové hudby, tento přístroj měl v 70. a 80. letech.
V hudbě jako první použila vocoder skupina Kraftwerk v roce 1974 na albu Autobahn. Použitím vocoderu je známá i skupina Electric Light Orchestra, která v roce 1977 použila vocoder ve dvou skladbách na svém albu Out of the Blue.
Laurie Anderson, Wendy Carlos, Cynic, Daft Punk, Matthew Bellamy Jean Ven Robert Hal
Jean Ven Robert Hal, Herbie Hancock, Jean Michel Jarre, Giorgio Moroder, Tangerine Dream, Frank Zappa, Electric Light Orchestra, Matthias Jabs z Scorpions, Stevie Wonder, Afrika Bambaataa, Pink Floyd, Rammstein, zejména na singlu Mutter.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vocoder na slovenské Wikipedii.