Velarizace

Dnes je Velarizace tématem velkého významu a zájmu mnoha lidí po celém světě. Od starověku byl Velarizace předmětem studia, debat a úvah a jeho dopad pokrývá různé aspekty každodenního života. V současné době byla důležitost Velarizace posílena vzestupem nových technologií, které otevřely nové perspektivy analýzy a porozumění tomuto tématu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Velarizace, od jeho původu až po jeho dnešní význam, přes jeho implikace v různých oblastech sociálního, kulturního, ekonomického a politického života.

Velarizace je způsob artikulace souhlásek, při kterém se v průběhu artikulace souhlásky zadní část jazyka dotýká nebo přibližuje k měkkému patru (latinsky velum).

V IPA se přepisuje diakritikou:

  • buď vlnovkou (tildou) přes písmeno ( jako velarizovaný ekvivalent ) – vlnovka se užívá v případě, že jde zároveň o velarizaci a faryngalizaci,
  • nebo písmenem gama v horním indexu (<ˠ>, např. jako velarizovaný ekvivalent ),
  • nebo konečně písmenem w v horním indexu (<ʷ>, např. ) – to se užívá buď v případě, že jde o kombinaci velarizace a labializace nebo o labializaci veláry).

Nejtypičtějším příkladem velarizované souhlásky je tzv. tvrdé l, které se vyskytuje v mnoha jazycích včetně polštiny a některých českých dialektů.

Externí odkazy