Varhanická škola Leoše Janáčka

V současném kontextu se Varhanická škola Leoše Janáčka stal relevantním tématem velkého zájmu širokého spektra veřejnosti. Ať už díky svému dopadu na společnost, historickému významu nebo vlivu v profesní oblasti, Varhanická škola Leoše Janáčka upoutal pozornost lidí různého věku, kultur a profesí. V tomto článku do hloubky prozkoumáme různé aspekty související s Varhanická škola Leoše Janáčka, od jeho počátků až po jeho dnešní pozici. Budeme analyzovat jeho důležitost, jeho důsledky a to, jak utvářel nebo bude utvářet svět kolem nás. Bez ohledu na vaše předchozí znalosti o Varhanická škola Leoše Janáčka vám tento článek poskytne cenné informace a vyzve vás k zamyšlení nad jeho významem ve vašem životě.

Varhanická škola Leoše Janáčka
Informace
ZakladatelLeoš Janáček
Datum založení1881
Poloha
MěstoVeveří
Zeměpisné souřadnice
Map
Obory vzdělání
  • varhany
  • zpěv
  • liturgika
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varhanická škola Leoše Janáčka v Brně byla hudební škola se zaměřením na výuku mladých hráčů na varhany a zpěváků, zejména v oblasti duchovní hudby.

Škola sídlila v Chleborádově vile v parčíku na Janáčkově náměstí, s průčelím do Kounicovy ulice a se vstupem ze Smetanovy ulice v Brně. V budově sídlí Základní umělecká škola varhanická Brno.

Historie

Pohled na varhanickou školu z Kounicovy ulice

Školu založil v roce 1881 hudební skladatel Leoš Janáček společně se svým tchánem Emiliánem Schulzem. Důvodem založení nové školy byla Janáčkova nespokojenost s dosavadním způsobem hudební výuky na jiných školách[1]. Instituci inspirovanou podobnými školami ve Vídni a v Praze založil Janáček s pomocí členů aristokracie a církevních osobností v rámci Jednoty na zvelebení církevní hudby na Moravě a za pomoci nadace Thurn-Valsassina z roku 1648.[2]

Výuka zpočátku probíhala na různých místech Brna. V Chleborádově vile sídlila škola od roku 1908. Varhanická škola po vzniku Československa rozštěpila, jedna část se v roce 1920 stala státní konzervatoří, druhá pokračovala dál jako škola Jednoty pro zvelebení církevní hudby na Moravě (jednota zrušena v roce 1951, roku 1992 na ni navázal spolek Musica sacra – Jednota na zvelebení církevní hudby na Moravě).

Studenti školy

Reference

  1. Dějiny varhanního oddělení Diplomová práce na is.MUNI.cz
  2. Citát na www.konzervatorbrno.eu. www.konzervatorbrno.eu . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-04-18. 
  3. STÁREK, Zdeněk. Slovník českých sbormistrů Část 2., M-Ž. . Praha: Divadelní ústav, 1982 . Dostupné online. 

Literatura

Externí odkazy