Uplaz (přírodní rezervace)

Dnes budeme hovořit o Uplaz (přírodní rezervace), tématu, které v poslední době upoutalo pozornost mnoha lidí. Uplaz (přírodní rezervace) je téma, které vyvolalo v dnešní společnosti mnoho kontroverzí a debat, protože má velký dopad na naše životy. S nástupem technologií a globalizací se Uplaz (přírodní rezervace) stal relevantním tématem ve všech oblastech, od politiky po popkulturu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Uplaz (přírodní rezervace) a jeho vliv na naši společnost a jak utváří svět, ve kterém žijeme.

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Uplaz
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
bučina na území PR nad Horní Lomnou
bučina na území PR nad Horní Lomnou
Základní informace
Vyhlášení4. listopadu 2008
VyhlásilSpráva CHKO Beskydy
Nadm. výška550–949 m n. m.
Rozloha169,28 ha[1][2]
SprávaAOPK ČR
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajMoravskoslezský
OkresFrýdek-Místek
UmístěníDolní Lomná, Horní Lomná
Souřadnice
Uplaz
Uplaz
Další informace
Kód5313
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Uplaz je přírodní rezervace poblíž obce Dolní Lomná v okrese Frýdek-Místek. Oblast spravuje AOPK ČR Správa CHKO Beskydy.

Předmět ochrany

Důvodem ochrany jsou přírodě blízké bučiny s javorem klenem (Acer pseudoplatanus), smrkem ztepilým (Picea abies) a jedlí bělokorou (Abies alba) jako území tvořící ekologicky významný funkční celek s navazující NPR Mionší a ochrana přirozených procesů v lesních ekosystémech.

Flóra

Z běžnějších lesních druhů zde roste netýkavka nedůtklivá (Impatiens noli-tangere), pstroček dvoulistý (Maianthemum bifolium) a rostliny typické pro karpatskou oblast - šalvěj lepkavá (Salvia glutinosa) a kyčelnice žláznatá (Dentaria glandulosa). Dále se zde vyskytuje kamzičník rakouský (Doronicum austriacum), mléčivec horský (Cicerbita Alpina), oměj pestrý (Aconitum variegatum), kýchavice bílá (Veratrum album) a hořec tolitovitý (Gentiana asclepiadea).[3]

Houby

Přírodní rezervace je významnou mykologickou lokalitou. Bylo zde nalezeno šest ohrožených druhů hub, uvedených v tzv. Červeném seznamu České republiky. Na tlejících kmenech padlých stromů roste ohňovec ohraničený (Phellinus nigrolimitatus), žilnatka bledá (Phlebia centrifuga) a štítovka žlutozelenavá (Pluteus hrysophaeus). Dále se zde vyskytuje helmovka širokolupenná (Xeromphalina picta), liška Friesova (Cantharellus friesii) a ryzec řídkolupenný (Lactarius ruginosus).[3]

Fauna

Při entomologickém průzkumu bylo na území rezervace zaznamenáno 123 druhů brouků, náležejících do 29 čelení. Byly zde nalezeny i evropsky významné a silně ohrožené druhy, jako je střevlík hrbolatý a horský ekotyp lesáka rumělkového. Vyskytl se zde též kriticky ohrožený roháček jedlový.

Jen v údolí Menšího potoka bylo nalezeno 47 druhů měkkýšů, mezi nimiž byla i kriticky ohrožená vřetenatka hrubá a jehlovka malinká, jež patří k typickým karpatským druhům. V přírodní rezervaci žije též kriticky ohrožená řasnatka žebernatá.

Pokud jde o ptáky, v jižní části přírodní rezervace je domovem tetřev hlušec. Hnízdí zde též jeřábek lesní, lejsek malý, strakapoud bělohřbetý, datel černý a datlík tříprstý. V lesním komplexu, tvořeném rezervacemi Uplaz, Velký Polom a prales Mionší, se lze setkat i s velkými šelmami, jako je rys ostrovid, vlk obecný a medvěd hnědý.[3]

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. .
  2. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. .
  3. a b c Přírodní rezervace Uplaz . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-02-10. 

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Uplaz na Wikimedia Commons