Třetí konstantinopolský koncil

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Třetí konstantinopolský koncil, vzrušujícího tématu, které upoutalo pozornost lidí všech věkových kategorií a prostředí. Od svého vzniku vzbuzuje Třetí konstantinopolský koncil živý zájem o různé oblasti, ať už v akademické, vědecké, kulturní nebo společenské sféře. V průběhu historie měl Třetí konstantinopolský koncil významný vliv na způsob, jakým chápeme svět kolem nás, a jeho vliv je relevantní i dnes. Prostřednictvím tohoto článku prozkoumáme různé aspekty a perspektivy související s Třetí konstantinopolský koncil ve snaze lépe porozumět jeho důležitosti a relevanci v naší společnosti.

Třetí konstantinopolský koncil
Kdy680681
Uznávají jejkatolická církev, pravoslaví
Předchozí koncilDruhý konstantinopolský koncil
Následující koncilDruhý nikajský koncil
Svolal jejcísař Konstantin IV. Pogonatos
Předsedal muKonstantin IV. Pogonatos
Účastníkůasi 300
Diskutované otázkymonotheletismus
Dokumenty a prohlášeníodsouzení monotheletismu
Přehled ekumenických koncilů

Třetí konstantinopolský koncil (7. listopadu 68016. září 681) byl ekumenický koncil svolaný byzantským císařem Konstantinem IV. Pogonatem. Konal se v tzv. kopulovém sále císařského paláce.[1] Koncil obnovil jednotu východní a západní církve odsouzením monotheletismu (Kristus má jen jednu vůli), ke kterému se smířlivě choval i papež Honorius I. (625638), rozhodnutím, že Kristus má vůle dvě. Závěry koncilu (odsouzení hereze i heretiků včetně Honoria) potvrdil papež sv. Lev II. (681683), který odmítl Honoriovo odsouzení za herezi, ale za nedbalost – nepotlačení hereze.

Koncilu se zúčastnilo 174 účastníků, a to přesto, že již dva historické patriarcháty (alexandrijský a jeruzalémský) padly do rukou Arabů.[1]

Související články

Reference

  1. a b Archivovaná kopie. revue.theofil.cz . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-12-08.