V dnešním světě se Tvrdá plena mozková stalo tématem nejvyšší důležitosti a relevance. Existuje mnoho aspektů, které souvisí s Tvrdá plena mozková, od jeho dopadu na společnost až po jeho vliv na globální ekonomiku. Proto je nezbytné podrobně analyzovat všechny aspekty kolem Tvrdá plena mozková, abychom pochopili jeho skutečný rozsah a důležitost. V tomto článku prozkoumáme různé přístupy, které nám umožní získat širší a úplnější pohled na Tvrdá plena mozková, řešící jeho důsledky v různých oblastech a jeho roli ve vývoji dnešního světa.
Tvrdá plena mozková (dura mater, též pachymeninx) je tuhá mozková plena, která se vyvinula u obojživelníků a vyskytuje se u všech čtyřnožců. Latinský výraz „dura mater“ znamená „tvrdá matka“, což je důsledkem antických představ, že pleny jsou matkou všech membrán v těle.[1]
Je to zevní obal mozku, který přiléhá k lebce a sahá až k druhému křížovému obratli (a tedy obaluje nejen mozek, ale i míchu). Mezi lebkou a tvrdou plenou se nachází tzv. epidurální (extradurální) prostor, mezi tvrdou plenou a pavučnicí (arachnoidem) leží subdurální prostor.[2] Podle místa, kde vznikl krevní výron, se rozlišuje epidurální hematom a subdurální hematom.