Theodor Jung

V tomto článku prozkoumáme význam Theodor Jung v různých kontextech a jeho dopad na dnešní společnost. Theodor Jung v posledních letech upoutal pozornost mnoha lidí a vyvolal debaty a úvahy o jeho významu a důsledcích. V průběhu historie hrál Theodor Jung klíčovou roli ve vývoji společností a utváření individuální a kolektivní identity. Od svého vzniku až po současnost je Theodor Jung předmětem studia, obdivu, sporů a reinterpretací v tak rozmanitých oblastech, jako je věda, technologie, umění, politika a populární kultura. V tomto článku prozkoumáme, jak Theodor Jung formoval náš svět a bude v tom pokračovat i v budoucnu.

Theodor Jung
Narození29. května 1906
Rakousko-Uhersko
Úmrtí19. února 1996 (ve věku 89 let)
Kalifornie
Povolánífotograf, fotoreportér a novinář
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Interiér rehabilitačního domu klienta, Jackson, Ohio, duben 1936

Theodor Jung (29. května 1906 Rakousko-Uhersko19. února 1996 Kalifornie) byl americký fotograf, který spolupracoval s Farm Security Administration, jedním z programů New Deal Franklina Delana Roosevelta. Agentura jej najala v roce 1935, když se jí stále říkalo Resettlement Administration, fotografoval život během Velké hospodářské krize. Následující rok agenturu opustil a působil jako fotograf pro Radu spotřebitelů, další vládní agenturu a Consumers' Guide. Později v životě působil jako umělecký ředitel a fotograf pro řadu publikací a reklamních agentur.

Životopis

Společnost FSA byla vytvořena v USA v roce 1935 v rámci New Deal. Jejím úkolem bylo v krizi pomáhat proti americké venkovské chudobě. FSA podporovalo skupování okrajových pozemků, práci na velkých pozemcích s moderními stroji a kolektivizaci. Kromě Junga byli v sociologicko-dokumentárním programu této agentury zapojeni fotografové jako například Walker Evans, Dorothea Langeová[1], Roy Stryker, Arthur Rothstein, Gordon Parks nebo Ben Shahn.[2]

Se vstupem USA do druhé světové války však nastala změna: projekt FSA dostal jiné jméno – Office of War Informations (OWI) – a také jiný program. Ve válce musela propaganda ukazovat, jak jsou Spojené státy silné a ne jaké mají potíže. V roce 1948, kdy FSA zanikla, byla dokonce snaha pořízené dokumenty zničit, aby nemohly být použity pro propagandu komunistickou.[3]

Theodor Jung zemřel v Kalifornii 19. února 1996 ve svých 89 letech.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Theodor Jung na anglické Wikipedii.

  1. LANGEOVÁ, Dorothea. Dorothea Lange: Photographer of the People . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-02-23. (anglicky) 
  2. FSA B&W PHOTOS. FSA B&W Photos, Documenting America, 1935-1943 . University of California Press: Carl Fleischhauer and Beverly Brannan, eds. Berkeley, 1988 . Dostupné online. (anglicky) 
  3. PETÁK. diplomová práce . Opava: Slezská univerzita, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Institut tvůrčí fotografie . Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-15. 

Literatura

  • American Photographers of the Great Depression. New York: Pantheon Books, 1985.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Theodor Jung na Wikimedia Commons