V dnešním světě je Teologie těla téma, které nabylo na aktuálnosti a ve společnosti vyvolává velký zájem. Po léta je Teologie těla předmětem debat a studií odborníků z různých oborů, kteří se snaží pochopit a analyzovat jeho důsledky v různých oblastech. Ať už jde o historický, vědecký, kulturní nebo společenský přístup, Teologie těla vzbudil zvědavost a pozornost lidí po celém světě. V tomto článku se ponoříme do vzrušujícího světa Teologie těla, prozkoumáme jeho původ, jeho vývoj v čase a jeho dopad dnes.
Teologie těla je knižně vydaný soubor katechezí papeže Jana Pavla II. z generálních audiencí z let 1979–1984. Jejím námětem je teologický význam lidského těla, sexualita, manželství a odpovědné rodičovství. Rozvíjí tak dále myšlenky obsažené v encyklice Humanae vitae papeže Pavla VI.
Teologie těla je považována za jedno z nejzásadnějších teologických děl Jana Pavla II. Jeho životopisec George Weigel ji nazval „teologickou časovanou bombou“ a „jednou z nejsmělejších rekonfigurací katolické teologie posledních století“.[1]
Jelikož samotné dílo Jana Pavla II. je poměrně obtížné na pochopení, existují také knihy, které mají její obsah zjednodušit, zprostředkovat široké veřejnosti a poskytnout stručný úvod do problematiky. Jednou z nejuznávanějších, která rovněž vyšla česky, je Westova Teologie těla pro začátečníky.
Česky kniha vyšla třikrát v letech 2005–2006, s podporou Sekce pro mládež České biskupské konference ji vydalo nakladatelství Paulínky (potřetí v rozšířeném vydání, které je dále popisováno). Hlavním překladatelem byl Josef Koláček, na překladu se však podílela celá řada dalších teologů.[2] Celkovou obsahovou a terminologickou korekturu provedl Karel Skočovský, který též připojil stručný úvod do knihy a její organizace.[3] Krátký úvod ke knize sepsal i kardinál Špidlík.[4]