Střední Chorvatsko

V tomto článku prozkoumáme dopad Střední Chorvatsko na moderní společnost. Střední Chorvatsko upoutal pozornost odborníků i fanoušků a vyvolal intenzivní debatu o jeho významu a důsledcích. V průběhu let prošel Střední Chorvatsko významnou změnou a stal se tématem obecného zájmu, které ovlivňuje různé aspekty každodenního života. Od jeho vzniku až po jeho vliv na současnou kulturu se tento článek blíže podívá na roli, kterou Střední Chorvatsko hraje v dnešní společnosti, a na to, jak neočekávaným způsobem utvářela náš svět.

Vlastní Chorvatsko na mapě současné Chorvatské republiky

Střední či Vlastní Chorvatsko (chorvatsky Središnja Hrvatska; německy Kernkroatien) je jednou z pěti historických chorvatských zemí, v jejichž rámci bylo zemí hlavní. K tomuto území se vázal titul chorvatského knížete a později krále, právě tato země dala i název celému dnešnímu Chorvatsku. Metropolí země je už od 11. století Záhřeb, jenž se od 20. let 17. století (kdy do něj přesídlil chorvatský bán) stal i hlavním městem zbytku všech chorvatských zemí a v 19. století byl během chorvatského národního obrození vyvolen za hlavní centrum chorvatského národa.

Součástí Středního Chorvatska je také Přímoří – tj. pobřežní pás od Rijeky na severu po Karlobag na jihu, kde hraničí s Dalmácií (naopak od Rijeky na západ leží Istrie). Na severu tvoří hranici s Maďarskem a Mezimuřím řeka Dráva. Hranici se Slavonií na východě částečně tvoří řeky Ilova, Pakra a Sáva.

Střední Chorvatsko po roce 1918 už neexistuje jako zvláštní celek. Po rozpadu Jugoslávie a vzniku nezávislého Chorvatska (1991) je v současnosti celé Chorvatsko děleno na župy, které se s původními zemskými hranicemi nekryjí. Území Středního Chorvatska je rozděleno mezi tyto župy:

Související články