Silvanus (mytologie)

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Silvanus (mytologie), prozkoumáme jeho různé aspekty a ponoříme se do jeho dopadu na dnešní společnost. Od svého vzniku až po svou relevanci dnes byl Silvanus (mytologie) předmětem zájmu a debat v průběhu historie a generoval nejrůznější názory a pohledy. Prostřednictvím kritické a vyčerpávající analýzy odhalíme různé aspekty související s Silvanus (mytologie), od jejího vlivu na populární kulturu až po její roli v globální ekonomice. Stejně tak budeme zkoumat jeho vývoj v čase a jeho budoucí projekci ve snaze lépe pochopit jeho význam v současném světě. Doufáme, že prozkoumáním Silvanus (mytologie) poskytneme úplnější a obohacující vizi tohoto tématu, které má tak velký dopad na naše životy.

Silvanus (Bronz, jižní Itálie)

Silvanus (lat. lesní) je italský a etruský nižší bůh, který žil v lese. Původně byl asi obávaný škůdce, kolem přelomu letopočtu se však stal velmi oblíbeným ochráncem pozemků, lesů a stád, sadů a vinohradů. Podle Hygina to byl právě Silvanus, kdo začal stavět mezníky a chránit meze. Podle téhož autora má každé hospodářství trojího Silvana:

  1. domácího (Silvanus domesticus nebo Larum),
  2. polního (Silvanus agrestis) a
  3. východního (Silvanus orientalis), který střežil meze.

Zobrazoval se podobně jako řecký Pan nebo Krakonoš: jako starší venkovan s borovým věncem na hlavě, s nožem a polními plody, se psem a kohoutem. Byl někdy zaměňován s římským bohem Faunem, byl ovšem mnohem oblíbenější.[1]

Odkazy

Literatura

  • Encyklopedie antiky. Praha: Academia 1973. Heslo Silvanus, str. 562.

Reference

  1. Encyklopedie antiky. Heslo Silvanus, str. 562.

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Silvanus na Wikimedia Commons