Seznam sedmihradských panovníků

V dnešní době se Seznam sedmihradských panovníků stala v naší společnosti velmi aktuálním tématem. S rozvojem technologií a globalizací získala Seznam sedmihradských panovníků význam a důležitost, která přesahuje hranice a kultury. Od svého vzniku je Seznam sedmihradských panovníků předmětem studia a analýzy, jeho důsledky jsou široké a hluboké a ovlivňují tak rozmanité aspekty, jako je ekonomika, politika, kultura a společnost obecně. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Seznam sedmihradských panovníků, jeho vývoj v průběhu času a jeho dopad na dnešní svět.

Erbovní znak Sedmihradského velkovévodství (19. století).

Sedmihradsko vazalským státem uherským – vojvodové sedmihradští (do roku 1571)

Od 12. století nosí vládcové či správci Sedmihradska titul vojvoda.

...

Knížata sedmihradská (1571–1699)

V roce 1570 byla na říšském sněmu uzavřena tzv. špýrská smlouva mezi Maxmiliánem II. a Janem Zikmundem Zápolským, v niž se Zápolský definitivně vzdal královského titulu, který začal používat jeho otec Jan Zápolský a byl mu císařem udělen knížecí titul.

Sedmihradské velkovévodství pod vládou Habsburků (1699–1918)

od roku 1690 bylo Sedmihradsko pod nadvládou Habsburského rodu a bylo z něj vytvořeno velkovévodství, v němž byl jmenován guvernér jako zástupce panovníka.

Sedmihradsko součástí rumunského království (1918–1947)

Po první světové válce bylo Sedmihradsko připojeno k Rumunskému království pod vládou králů z rodu Hohenzollernů (viz také Seznam rumunských králů).

Literatura