Sentinel-1

V tomto článku se ponoříme do tématu Sentinel-1 a prozkoumáme jeho mnoho aspektů. Sentinel-1 je téma, které vzbudilo velký zájem v různých oblastech, od vědy po populární kulturu. V průběhu historie byl Sentinel-1 předmětem debat, výzkumu a úvah a zůstává relevantní i dnes. Ponoříme se do různých úhlů pohledu, které existují na Sentinel-1, a budeme se zabývat jeho důležitostí, jeho důsledky a dopadem na společnost. Prostřednictvím tohoto článku se snažíme nabídnout komplexní a aktualizovanou vizi Sentinel-1 s cílem obohatit znalosti a podpořit reflexi tohoto fascinujícího tématu.

Družice Sentinel-1

Sentinel-1 je první z konstelací družic Programu Copernicus, který je součástí vesmírného programu Evropské kosmické agentury (anglicky: European Space Agency - ESA). V současnosti se skládá ze dvou družic, Sentinel-1A a Sentinel-1C. Družice Sentinel-1B byla vyřazena z provozu kvůli technické závadě a Sentinel-1D je plánovanou náhradou Sentinel-1A. Družice Sentinel-1 nesou na palubě senzor typu C-SAR a jejich posláním je snímání povrchu Země v mikrovlnné části elektromagnetického spektra.

Družice

Konstelace se skládá ze dvou družic, které obíhají Zemi po slunečně synchronní, subpolární dráze (tj. poblíž pólů planety a se stálým úhlem dopadu slunečních paprsků) s fázovým posuvem 180° ve výšce 693 km nad povrchem[1]. Časové rozlišení snímků v oblasti rovníku je 12 dní pro jednu družici, konstelace dvou interval snižuje na 6 dní. Vyšší zeměpisná šířka a šířka záběru senzoru zkracuje interval na 3–6 dnů.

Družice řady Sentinel-1 jsou:

  • Sentinel-1A byl vyslán na oběžnou dráhu 3. dubna 2014 jako první družice programu Copernicus.
  • Sentinel-1B byl vyslán na oběžnou dráhu 25. dubna 2016 a pořizoval snímky až do 23. prosince 2021, kdy došlo k poruše související s napájením přístrojů[1]. V důsledku poruchy byla družice vyřazena z provozu 3. srpna 2022.
  • Sentinel-1C byl vyslán na oběžnou dráhu 5. prosince 2024 jako náhrada Sentinel-1B a zároveň první polovinou nové konstelace vybavené novým automatickým identifikačním systémem (anglicky: automatic identification system - AIS)[2].
  • Sentinel-1D je plánovanou náhradou družice Sentinel-1A a druhou polovinou nové konstelace se systémem AIS. Vypuštění družice je plánováno na rok 2025[3].

Využití

Program Copernicus je zaměřen na dálkový průzkum Země. Sentinel-1 využívá výhod mikrovlnného záření (nízký vliv oblačnosti a podmínek počasí na kvalitu snímku) a jeho produkty jsou využívány na následující:

  • Snímání pevniny, oceánů a moří.
  • Snímání ledových ker a ledovců.
  • Detekce námořních plavidel.
  • Podpora krizového řízení.

Výbava

Družice nesou na palubě senzor C-SAR – mikrovlnný radar se syntetickou aperturou (anglicky: Synthetic Aperture Radar – SAR) snímající povrch Země mikrovlnným zářením o vlnové délce 5,55 cm (5,405 GHz).

Režimy snímání

Družice mají celkem 7 režimů snímání, z nichž 3 jsou využívány výhradně pro interní kalibraci (produkty tedy nejsou veřejně přístupné) a 4 produkční režimy, které jsou popsány v tabulce níže[1]. Všechny režimy využívají lineární polarizace.

Režim Šířka záběru Úhel dopadu Prostorové rozlišení
Stripmap (SM) 80 km 18,3–46,8° 5×5 m
Interferometric Wide Swath (IW) 250 km 29,1–46,0° 5×20 m
Extra Wide Swath (EW) 410 km 18,9–47,0° 20×40 m
Wave Mode (WM) 21,6–25,1°; 34,8–38,0° 5×5 m

Produkty

Všechny produkty jsou dostupné online do 24 hodin od snímání. Produkty jsou dostupné na úrovních Level-0 (L0), Level-1 (L1) a Level-2 (L2)[1]. L0 jsou surová data určená k dalšímu zpracování do vyšších úrovní kalibrací a aplikací dalších algoritmů. Mezi oficiální produkty L1 se řadí Single Look Complex (SLC) a Ground Range Detected (GRD)[1]. SLC jsou georeferencovaná data režimů IW, EW a WM. GRD jsou produktem multilookingu, což je metoda snižování zrnitosti mikrovlnných snímků (speckle). Jediným oficiálním produktem úrovně L2 jsou data OCN (Ocean), sloužící pro účely oceánografie.

Reference

  1. a b c d e S1 Mission. sentiwiki.copernicus.eu . . Dostupné online. (anglicky) 
  2. Waving goodbye to 2024 with another successful Copernicus Launch: Sentinel-1C now in orbit. defence-industry-space.ec.europa.eu . . Dostupné online. (anglicky) 
  3. Sentinel-1C fuelled ahead of liftoff. www.esa.int . . Dostupné online. (anglicky)