Sedlina

Tento článek se bude zabývat tématem Sedlina, které je dnes velmi důležité. Sedlina je téma, které v posledních letech upoutalo pozornost různých lidí a vyvolalo debaty a kontroverze v různých oblastech. V tomto článku bude do hloubky analyzován význam Sedlina a také jeho důsledky v dnešní společnosti. Budou zkoumány různé aspekty související s Sedlina, od jeho historie a vývoje až po jeho možné dopady v budoucnu. Prostřednictvím této analýzy se snažíme poskytnout globální a kompletní vizi Sedlina, která čtenáři umožní lépe porozumět složitosti a relevanci tohoto tématu dnes.

Další významy jsou uvedeny na stránce Sedlina (rozcestník).
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Sedlina
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Celkový pohled na území památky
Celkový pohled na území památky
Základní informace
Vyhlášení1. prosince 1985
VyhlásilOkresní národní výbor Strakonice
Nadm. výška438 až 483 m n. m.
Rozloha11,14 ha[1]
SprávaKrajský úřad Jihočeského kraje
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresStrakonice
UmístěníRovná
Souřadnice
Sedlina
Sedlina
Další informace
Kód971
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Sedlina je přírodní památka zhruba jeden a půl kilometru severozápadně obce Rovnáokrese Strakonice.

Flóra

Důvodem ochrany je význačná lokalita silně ohroženého rostlinného druhu – vstavače bledého (Orchis pallens), jediné naleziště v jižní polovině Čech. Z dalších chráněných či vzácných druhů rostlin na lokalitě roste zimostrázek alpský (Polygala chamaebuxus), sasanka lesní (Anemone sylvestris), kruštík tmavočervený (Epipactis atrorubens), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), hlaváč fialový (Scabiosa columbaria), černýš rolní (Melampyrum arvense), hořec brvitý (Gentianopsis ciliata), violka písečná (Viola rupestris) a další. Na polích při západním okraji přírodní památky roste hlaváček letní (Adonis aestivalis), voskovka menší (Cerinthe minor), nepatrnec rolní (Aphanes arvensis) či vzácný vápnomilný plevel rozrazil trojlaločný (Veronica triloba).

V roce 2015 bylo na lokalitě nalezeno 14 kvetoucích jedinců vstavače bledého.

V dubnu 2020 zde vykvetlo 32 exemplářů vstavače bledého, což je nejvyšší počet zaznamenaných kvetoucích rostlin vstavače od dob jeho nálezu na lokalitě v roce 1955.

Odkazy

Reference

  1. Sedlina. Dostupné online. .

Literatura

  • ALBRECHT, Josef, a kol. Českobudějovicko. Redakce Peter Mackovčin, Josef Albrecht. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. (Chráněná území České republiky; sv. VIII. Českobudějovicko). ISBN 80-86064-65-4. S. 404. 

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Sedlina na Wikimedia Commons