Sasanky

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Sasanky, prozkoumáme jeho původ, vývoj a význam v dnešní společnosti. Od svého prvního vystoupení až po dnešní dopad hrál Sasanky zásadní roli v různých aspektech každodenního života lidí. V několika následujících řádcích budeme do hloubky analyzovat různé úhly pohledu, ze kterých můžeme k Sasanky přistupovat, s cílem osvětlit jeho důležitost a vliv na společnost. Připojte se k nám na této cestě a objevte vše, co potřebujete vědět o Sasanky.

Tento článek je o mořských živočičiších z třídy korálnatců. O rodu dvouděložných rostlin pojednává článek Sasanka.
Jak číst taxoboxSasanky
alternativní popis obrázku chybí
Sasanky
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Oddělenídvojlistí (Diblastica)
Kmenžahavci (Cnidaria)
Třídakorálnatci (Anthozoa)
Řádsasanky (Actiniaria)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sasanky (Actiniaria) je řád, který zahrnuje mořské dravé živočichy z třídy korálnatců (Anthozoa). Jsou pojmenované po sasance, rostlině rodu Anemone.

Sasanky jsou příbuzné korálům, červnatcům a medúzám.

Většinou jsou větší než koráli, některé druhy mají i 30 – 50 cm. Rozšířenou spodní stranou těla se mohou pomalu posouvat po dně. Nemají schránku, jen pevnější pokožku. Jejich trávení je už typicky extracelulární – dokáží strávit i větší rybky, které omráčily knidoblasty na ramenou. Typickým zástupcem je např. sasanka koňská (Actinia equina). Ve Středomoří je běžná Aiptasia mutabilis. Na prázdných ulitách, obývaných rakem poustevníčkem (Pagurus prideauxi) žije Adamsia palliata. Rak se s ulitou pohybuje, takže sasanka má o potravu postaráno; sasanka ho zas chrání svými žahavými buňkami. Jde o zjevný příklad mutualismu.

V příbřežních vodách severských oblastí je častá nepřítomnost. sasanka karafiátová.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku sasanky na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu sasanky na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo sasanka ve Wikislovníku