Rodulf Flanderský

V dnešním světě je Rodulf Flanderský téma, které získalo velký význam a zájem v různých oblastech. Ať už jde o dopad na společnost, vliv na populární kulturu nebo význam v historii, Rodulf Flanderský upoutal pozornost milionů lidí po celém světě. Od svých počátků až po současnou evoluci byl Rodulf Flanderský předmětem studia, debat a sporů, které generovaly nespočet různých názorů a pohledů. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Rodulf Flanderský, analyzujeme jeho dopad a prodiskutujeme jeho relevanci v aktuálním kontextu.

Rodulf Flanderský
Narození9. století
Úmrtí28. června 896
PotomciBerthe de Cambrai
OtecBalduin I. Flanderský
MatkaJudita Flanderská
PříbuzníBalduin II. Flanderský (bratr)
Judith de Cambrai (vnučka)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rodulf Flanderský (francouzsky Raoul, zemřel 28. června 896) byl hrabě z Vermandois z domu Flanderských.

Biografie

Narodil se jako mladší syn flanderského hraběte Balduina I. Železné paže a jeho manželky Judity, dcery západofranského krále a pozdějšího císaře Kara Holého.

S podporou svého staršího bratra, flanderského hraběte Balduina II. si Rodulf v roce 895 podrobil hrad Saint-Quentin a ovládl posléze hrad v Péronne, čímž se stal nejmocnějším mužem ve Vermandois. Vzápětí se dostal do střetu s králem o ovládnutí přilehlého opatství , což vedlo k tomu, že ho král jako hraběte neuznal. Následujícího roku byl Rodulf napaden hrabětem Heribertem I. z Vermandois, který ho v boji zabil, čímž zabezpečil hraběcí titul z Vermandois pro svůj rod. Balduin později Rodulfovu smrt pomstil, nechav Heriberta zavraždit.

Rodulfus/Raoul byl v pozdější historické literatuře občas zván „hrabětem z Cambrai“ (údajně byl tchánem Izáka z Cambrai, neexistují však k tomu žádné hodnověrné prameny), což ovšem v 13. století vedlo kronikáře Flodoarda z Remeše k jeho záměně se synem Raoula de Gouy.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rodulfus (Vermandois) na německé Wikipedii.

Literatura

Prameny

  • Annales Xantenses et Annales Vedastini, hrsg. von B. de Simson in MGH SS rer. Germ. 12 (1909), S. 77-78
  • Annales Blandinienses, hrsg. von L. Bethmann in MGH SS 5, S. 24
  • Flodoard, Annales, chronica et historiae aevi Saxonici in MGH SS 3, S. 389

Sekundární literatura

  • Paul Meyer und Auguste Longnon: Raoul de Cambrai (Paris, 1882)

Externí odkazy