Rodný list

V tomto článku prozkoumáme zajímavý svět Rodný list, který v posledních letech zaujal řadu výzkumníků, odborníků a nadšenců. Od svého vzniku až po svůj dopad na současnou společnost hrál Rodný list významnou roli v celé řadě oblastí, od vědy a techniky po populární kulturu a politiku. Na těchto stránkách prozkoumáme mnoho aspektů Rodný list, stejně jako jeho důsledky a perspektivy do budoucna. Připravte se na poutavou a okouzlující cestu, která zpochybní vaše chápání Rodný list a povede vás k zamyšlení nad jeho důležitostí v dnešní svět..

Rodný list

Rodný list (anglicky Birth certificate, německy Geburtsurkunde) je matriční doklad, potvrzující narození člověka a základní údaje o něm. Obsahuje zpravidla jméno a příjmení dítěte, datum a místo jeho narození, popřípadě také osobní identifikační údaj (v ČR rodné číslo), a údaje o rodičích.

Historicky se vyvinul z křestního listu (u křesťanů), který byl zprvu jen dokladem o křtu (včetně údajů o rodičích a kmotrech), ale později v něm byly uváděny také údaje o narození pokřtěného. Po přechodnou dobu byl dotyčný dokument označován také jako rodný a křestní list (přibližně v 30. a 40. letech 20. století).

Česká republika

V České republice je rodný list vydáván matričními úřady, podkladem pro jeho vydání jsou údaje zapsané v tzv. knize narození. Narození se zapisuje do knihy narození toho matričního úřadu, v jehož územním obvodu došlo k narození dítěte, přičemž narození českých státních občanů v zahraničí se zapisuje do tzv. zvláštní matriky, kterou vede Úřad městské části Brno-střed.

Rodný list obsahuje jméno, popřípadě jména, a příjmení dítěte, den, měsíc a rok narození, rodné číslo, místo narození a pohlaví dítěte, jména, příjmení, popřípadě rodná příjmení, datum a místo narození a rodná čísla rodičů dítěte; v případě osvojení dítěte se namísto uvedených údajů o rodičích dítěte uvádějí tyto údaje o osvojiteli, popřípadě osvojitelích dítěte, datum, jméno, příjmení a podpis matrikáře, označení matričního úřadu a otisk razítka matričního úřadu, který doklad vydává.[1][2]

Až do doby vydání občanského průkazu, tedy od narození nejpozději do 15 let věku, slouží pro dotyčného jako jeho hlavní osobní doklad. Je podkladem pro vydání oddacího listu.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů. In: Sbírka zákonů. 2000. Dostupné online. § 29. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
  2. Vyhláška Ministerstva vnitra č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů. In: Sbírka zákonů. 2001. Dostupné online. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu rodný list na Wikimedia Commons