V tomto článku prozkoumáme dopad Robotsystem 70 na různé aspekty současné společnosti. Od svého vlivu na populární kulturu až po svůj význam v akademické sféře, Robotsystem 70 zanechal nesmazatelnou stopu ve způsobu, jakým žijeme, myslíme a souvisíme. Od nepaměti byl Robotsystem 70 předmětem fascinace a debat, které generovaly četné interpretace a úvahy. Prostřednictvím podrobné a multidisciplinární analýzy se pokusíme odhalit záhady a významy, které Robotsystem 70 obsahuje, a jak utvářela naši historii a naše očekávání do budoucna.
Robotsystem 70 (RBS 70) je přenosný protiletadlový raketový systém velmi krátkého dosahu vyvinutý firmou Bofors v 70. letech, který je určen k postřelování cílů a raket s plochou dráhou letu zejména na příletu, ale i na odletu za podmínek detekce radarem i přímé viditelnosti, ve dne i v noci, za podmínek jakéhokoliv rušení, ve dne i v noci. První verzi zavedla do výzbroje švédská armáda už v roce 1977. Dnes jej už používá 18 zemí po celém světě, včetně České republiky, kde by měl vystřídat dnes už zastaralé protiletadlové střely 9M32 Strela-2.
Po výstřelu je střela naváděna na cíl pomocí laserového paprsku.
Výhodou je vysoká odolnost vůči rušení (prakticky je dnešními prostředky nerušitelný) a možnost odpálení střely ještě před zachycením cíle a následného dohledání. Také využívá systém IFF (identification, friend or foe), který je schopný rozeznat vlastní techniku od protivníkovy.
RBS 70 používá tři druhy raket (Mk1, Mk2 a BOLIDE). Pro tyto rakety jsou typickými znaky výsuvná křidélka a trysky ve střední části rakety, koncová část slouží jako laserový přijímač.
Mk1 a Mk2 mají dálkový dosah 5 km až 6 km a výškový 3 a 4 km a dosahují rychlosti průměrně 1,6 Mach. BOLIDE má dálkový dosah 8 km a výškový 5 km a její maximální rychlost je 2 Mach. Má také novou tříštivou hlavici, díky které dokáže zasáhnout více typů cílů, jako jsou například střely s plochou dráhou letu.