Reschenský průsmyk

V dnešní době je Reschenský průsmyk tématem na rtech každého. Ať už kvůli své historické relevanci, jejímu dopadu na společnost nebo svému vlivu v dnešním světě, Reschenský průsmyk se stal předmětem zájmu výzkumníků, akademiků a široké veřejnosti. V tomto článku prozkoumáme toto téma do hloubky z různých úhlů pohledu, analyzujeme jeho původ, vývoj a důsledky v různých oblastech. Dále se pokusíme poskytnout úplný a podrobný přehled Reschenský průsmyk, který se bude zabývat jeho pozitivními i negativními aspekty. Reschenský průsmyk je bezpochyby fascinující téma, které vzbuzuje zvědavost mnohých a jsme si jisti, že informace, které zde představíme, budou naše čtenáře velmi zajímat.

Reschenský průsmyk
Reschenpass
Passo di Resia
Vodní nádrž Reschensee s věží bývalého kostela
Vodní nádrž Reschensee s věží bývalého kostela
Základní informace
PohoříAlpy
Výška sedla1504 m n. m.
StátRakouskoRakousko Rakousko
StátItálieItálie Itálie
Poloha
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Reschenský průsmyk (německy Reschenpass, italsky Passo di Resia, 1504 m) je průsmyk v hlavním hřebeni Alp, mezi povodím Innu a povodím Adiže. V současné době leží v Itálii, od roku 1919, kdy připadlo Jižní Tyrolsko Itálii, vede asi 1,5 km severně od sedla hranice mezi Rakouskem a Itálií. Zároveň prochází průsmykem hranice mezi alpskými skupinami Sesvenna a Ötztalské Alpy.

Tímto průsmykem vedla cesta přes Alpy již před dobou starověkého Říma; v roce 50 našeho letopočtu zde Římané otevřeli silnici Via Claudia Augusta.

Prakticky přímo v sedle, jen asi 4 metry pod jeho úrovní, je od roku 1953 umělá vodní nádrž Reschensee, která se vyznačuje velmi neobvyklým jevem – z vody vyčnívající kostelní věží bývalé obce Alt Graun, která byla opuštěna a zaplavena při napouštění jezera po výstavbě přehrady. Nádrž vytvořily vody významné italské řeky Adiže, jejíž pramen se nachází nedaleko průsmyku na svazích Ötztalských Alp, ve výšce asi 1550 m.

Externí odkazy