Radvanice (hrad)

V článku Radvanice (hrad) podrobně prozkoumáme různé aspekty související s tímto tématem. Od jeho vzniku a vývoje až po jeho dopad na současnou společnost se budeme věnovat hlavním problémům, které v průběhu času vedly k debatám a úvahám. Prostřednictvím hloubkové analýzy a multidisciplinárních přístupů se ponoříme do jeho historických, kulturních, politických a sociálních důsledků s cílem lépe porozumět jeho významu v současném kontextu. Kromě toho prozkoumáme nejnovější výzkum a pokroky v této oblasti, stejně jako budoucí perspektivy, které by mohly znamenat její vývoj. Nenechte si ujít tento kompletní článek na Radvanice (hrad)!

Radvanice
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Slohgotická architektura
Výstavba13. století
Poloha
AdresaRadvanice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky20681/6-4583 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radvanice jsou zaniklý hrad v poloze Zámecký vrch nebo U Starého zámku na bočním hřebeni Jestřebích hor, asi 1,5 kilometru jihozápadně od Radvanicokrese TrutnovKrálovéhradeckém kraji. Pozůstatky hradu jsou od roku 1982 chráněny jako kulturní památka.[1]

Historie

O hradu se nedochovaly žádné písemné prameny, ale výzkum Antonína Hejny v roce 1970 prokázal původ hradu ve 13. století.[2] V době svého vzniku se nacházel na hranici trutnovského panství se Svídnickým knížectvím. [3] Antonín Hejna považoval za stavitele hradu majitele vízmburského nebo stárkovského panství, ale podle Vladimíra Wolfa jej založili Švábenští ze Švábenic.[4]

Popis

Jednodílný areál hradu má oválný[2] půdorys s rozměry 58 × 34 metrů.[3] Nachází se na strmém hřebínku a ze tří stran jej chrání příkop a val. Val je na jižní straně zdvojený. V severní části stávala u valu dvouprostorová budova s ohništěm, ale její vztah ke hradu je nejasný. Na vnitřní ploše se nacházela rozměrná dřevěná budova postavená na podezdívce z nasucho kladených kamenů.[2]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky . Praha: Národní památkový ústav . Identifikátor záznamu 131525 : Hrádek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ . 
  2. a b c DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. 2. vyd. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Radvanice, s. 471. 
  3. a b Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Tomáš Šimek. Svazek VI. Východní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1989. 726 s. Kapitola Radvanice – hrad, s. 410. 
  4. VOHRYZEK, Stanislav. Středověká kolonizace Trutnovska pány ze Švábenic. Brno, 2006 . 42 s. Bakalářská práce. Filozofická fakulta Masarykovy univerzity. Vedoucí práce Libor Jan. s. 26–27. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy